Činohra libereckého divadla připravuje drama Válka od Larse Noréna, půjde o českou premiéru. Ve světě patří Norén mezi nejuznávanější švédské dramatiky, v Česku se jeho díla ale moc nehrají. Novinářům to řekl dramaturg divadla F.X. Šaldy Martin Urban.
"Důvod, proč se málo hraje, jsou obavy a pověst tohoto autora. Všichni ho uznávají jako výborného, ale je strašně aktuální," uvedl Urban. Norén například napsal hry o lidech na okraji společnosti nebo neonacistech. V díle, které si vybralo liberecké divadlo, se inspiroval válečným konfliktem v Jugoslávii v 90. letech minulého století. Odehrávat se však může kdekoli jinde na světě. "V souvislosti s touto hrou ale nesmí padnout slovo deprese, to není depresivní," řekl Urban. Divákům by měla hra přinést spíše očišťující zážitek.
Předsudky vůči Norénovu dílu měla i Jana Hejret Vojtková, která ve Válce hraje. "Nechtěla jsem si pustit do duše takové trápení, které jsem chytla z hry, když jsem si ji přečetla asi týden před tím, než jsme začali zkoušet," uvedla herečka. Na prvním čtení se dokonce ptala, proč takovou hru dělají, dnes se za ta slova stydí. "Protože dlouho, možná nikdy, mě žádná jiná hra tak neobohatila jako tato, a to nejen pracovně, ale i jako člověka," dodala.
Podle režiséra představení Šimona Dominika přináší inscenace pět výrazných herecký příležitostí. "Taková hra tady dlouho nebyla a nabízí herecké polohy, na které tady v divadle nejsme úplně zvyklí a nejsou na to zvyklí ani diváci. Uvidí něco trochu jiného," řekl Dominik. Hra zachycuje rodinu v mezní situaci, již představuje občanská válka. "Velmi věrohodně dokládá, co s úplně normálním obyčejným člověk taková situace může udělat a jaké vnitřní běsy může otevřít," dodal.
Premiéru bude mít hra v Malém divadle tento pátek. Žádné válečné hrůzy v její drastické fyzické podobě diváci neuvidí. "Je postavena na principu pomalého odhalování toho, co se v konfliktu stalo a jak změnil úplně normální rodinu," uvedl Urban. Dění na jevišti přirovnal k odlupujícím se vrstvám cibule. Před diváky se bude postupně odhalovat, jak se obyčejní lidé mohou začít dopouštět zločinů i na sousedech, kolezích či přátelích. "Ukazuje, co je v člověku, že je prakticky ze dne na den schopen se proměnit v kmenového tvora, který se vrací o tisíce let zpátky a jedná jako jednali kdysi dávno primitivní národy," dodal dramaturg.