Škola základ života
Městské divadlo v Mostě uvede poslední premiéru tohoto roku
20.12.2018 09:00
Městské divadlo v Mostě uvede 21. prosince na Velké scéně jako poslední premiéru roku swingovou hudební komedii ze studentského života Škola základ života. Režie se ujal Robert Bellan. Řekla to mluvčí divadla Lenka Krestová.
Podle dramaturga Zdeňka Janála se při vyřčení názvu hry divákům nejspíš vybaví film z roku 1938 s Františkem Filipovským, Ladislavem Peškem, Jaroslavem Marvanem a dalšími hvězdami. "Mnoho hlášek filmu zlidovělo a film se těší velké oblibě do dnešní doby. Oblíbené je také pokračování filmu Cesta do hlubin študákovy duše. Oba vznikly na základě humoristické prózy Študáci a kantoři spisovatele Jaroslava Žáka, který se dospívání mládeže a vztahům mezi učiteli a žáky věnoval i v jiných dílech. Sám byl totiž středoškolským profesorem," uvedl Janál.
Školu základ života napsal Žák původně jako divadelní hru, kterou uvedlo divadlo D38 režiséra E.F. Buriana. V mosteckém divadle se režie chopil odborník na komediální žánr Robert Bellan, který na této scéně pracuje poprvé. Ke spolupráci přizval swingovou kapelu pod vedením Františka Krtičky a choreografku Janu Hanušovou, která připravila taneční čísla.
V hlavních rolích diváci uvidí Tadeáše Horehledě jako odbojného Jindřicha Benetku, Lukáše Kofroně jako Karla Peterku, Jiřího Krause jako záškoláka a repetenta Ádu Čuřila a Lilian Fischerovou jako třídní krásku Irmu Jánskou.
Dvaapadesátiletý režisér, herec, scenárista, prozaik a ilustrátor Robert Bellan je absolventem manažerských studií Univerzity J. A. Komenského. Po krátkém hereckém angažmá v Horáckém divadle v Jihlavě nastoupil do Slováckého divadla v Uherském Hradišti, poté začal pracovat jako kmenový režisér Městských divadel pražských. Od roku 2002 je na volné noze a režijně spolupracuje s divadly po celé republice i v zahraničí. Jeho inscenace získaly řadu ocenění.
Filmovou komedii Škola základ života natočil Martin Frič v roce 1938. Děj se točí kolem časopisu Řev septimy, který napsal kdosi ze septimánů gymnázia v Přívlakách, a který šplhoun Krhounek předal třídnímu učiteli. Aktuální číslo časopisu humorným způsobem psalo o členech profesorského sboru. Zatímco mladý profesor Bartoš a starý moudrý pedagog Gábrlík dokázali přejít věc s humorem, zbytek učitelského sboru zahájí zuřivé pátrání po viníkovi, jehož přiznání je podmínkou pro zrušení zákazu účasti na středoškolském sportovním turnaji.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.