Městské divadlo v Mladé Boleslavi chystá na letošní sezónu pro své návštěvníky kulturní i technické novinky. Speciální akce plánuje divadlo pro studenty. Mezi novinky patří i festival netradičních divadelních forem, který by měl být poctou Borisu Hybnerovi.
Hlavní technickou změnou bude instalace klimatizace. "Není příliš vidět, zato pocitově ji vnímáte velice silně. To je věc, na které pracujeme a kterou bychom chtěli dostat do stavu, aby fungovala ke spokojenosti herců i diváků," řekla ředitelka městského divadla Janeta Benešová. Divadlo nově otevře také obchůdek. "Navázali jsme spolupráci s mladou grafičkou Julií Floriánovou z Kosmonos a ta pracuje na propagačních předmětech divadla. Jsme velice rádi a moc spokojeni, protože Julie jako předmět svého zájmu zvolila prvky z budovy divadla," dodala ředitelka. Propagační předměty si budou moci zájemci pořídit právě v nově otevřeném obchůdku.
Pro studenty má divadlo připravenou sérii návštěv s názvem Než se zvedne opona. Studenti se tak dostanou na čtenou zkoušku, následně na zkoušku v náznaku, bez kostýmů. "V klubu realizujeme setkání s dramaturgyní, šéfem uměleckotechnického provozu, se scénografem, kostýmním výtvarníkem. Studenti tak mají možnost seznámit se s předpremiérovým procesem. Pak samozřejmě navštěvují hotovou inscenaci," řekla Benešová. Ve spolupráci se studenty Gymnázia J. Pekaře chce divadlo opět zorganizovat i Noc literatury. Tato akce měla vloni premiéru. "Herci četli na netradičních místech ukázky knih ze světové literatury. Tak boleslavští měli možnost velice blízkého setkání s herci v kavárnách, restauracích, v knihovně, na úřadě i v galerii," dodala Benešová.
Městské divadlo připravuje i nový festival netradičních divadelních forem na netradičních místech, jehož název je Nadosah. Festival by měl být poctou Borisu Hybnerovi. Patronát přijala Vanda Hybnerová, dcera Borise Hybnera. "Profesionály z České republiky i ze zahraničí bychom chtěli našim divákům představit nejen v divadelním prostředí, ale chtěli bychom oživit místa dosud s kulturou nespojovaná," podotkla ředitelka.
Z tradičního divadelního repertoáru se návštěvníci divadla mohou letos těšit například na hry Král Lear, Muži v Offsidu, Cyrano nebo Pygmalion. "Za všemi je obrovský kus poctivé profesionální práce," řekla Benešová. Podle ní si v letošní sezóně vybere divadelní kritik, zkušený divák, divák očekávající oddychové představení i rodiče s dětmi. "Kromě našich boleslavských stálic herci uvidí i tváře nové. Přijmeme i nějakou novou posilu a přizveme herce na hostování," odpověděla ředitelka na dotaz k hereckému obsazení letošní sezóny.
Ředitelka Městského divadla Mladá Boleslav Janeta Benešová má za sebou 30 let pedagogického působení. Později na Karlově univerzitě vystudovala speciální pedagogiku a logopedii. Pracovala jako ředitelka Městského divadla Děčín a v mateřské škole pro děti s astmatem a oslabenou imunitou. K divadlu ji přivedl dědeček Antonín Samler, herec Divadla pracujících Most, později inspicient a herec malých rolí v Divadle na Vinohradech. Mladoboleslavské divadlo řídila po odchodu jeho dlouholetého ředitele Františka Skřípka do důchodu od září 2015 jako prozatimní ředitelka. Letos v květnu vyhrála výběrové řízení a od září je již řádná ředitelka.