Premiéra
Národní scéna uvede příběh mladé oběti holokaustu
14.06.2019 09:00
Několik dní po premiéře v Tel Avivu uvede Nová scéna Národního divadla 1. a 2. července inscenaci Charlotte: Tříbarevná hra se zpěvy. Představení přinese příběh mladé židovské malířky Charlotte Salomonové, která stejně jako nespočet dalších nepřežila koncentrační tábor v Osvětimi. Autorkou dramatizované autobiografie je britská scénografka a režisérka Pamela Howardová, která je aktuálně hostem Pražského quadrienále. Za organizátory o tom informovala Silvie Marková.
Salomonová po sobě zanechala dílo, jež vytvořila ve francouzském exilu - dramatizovanou autobiografii v téměř 800 obrazech. Tvůrčí tým inscenace vedle Howardové tvoří kanadský libretista a herec Alon Nashman a český skladatel Aleš Březina. Inscenace Charlotte: Tříbarevná hra se zpěvy vznikla v produkci kanadského divadla Theaturtle a bude mít světovou premiéru 21. června v Tel Avivu na festivalu Jaffa Fest. Po pražském uvedení zamíří 5. července na festival Smetanova Litomyšl.
Mladá berlínská umělkyně židovského původu Charlotte Salomonová nazvala sérii bezmála 800 kvašů doprovázených texty a hudebními odkazy Život? nebo divadlo?. Vytvořila je v letech 1941 až 1942 ve Francii, kam ji rodiče poslali v naději, že tam bude v bezpečí. Deportaci do Osvětimi se však nevyhnula, ale ještě předtím stihla předat šestadvacetiletá Charlotte své dílo místnímu lékaři. Cyklus děl, který se celý dochoval a dnes je součástí sbírek Židovského historického muzea Amsterdam, zachytil vnitřní život dospívající ženy v době nástupu nacismu, navíc poznamenaný stínem několika sebevražd v rodině. Získal si pozornost médií, historiků i veřejnosti a již vícekrát byl umělecky ztvárněn.
Nositelka Řádu britského impéria za služby divadlu Pamela Howardová se pokusila na scénu převést Salomonové obrazy. Kanadský herec Alon Nashman ve svém libretu navozuje absurditu a klopotné dospívání formující mládí Charlotte, stejně jako horečnatou aktivitu jejích exilových let. Český skladatel Aleš Březina složil hudbu, která hraje v intimním vyprávění stěžejní roli, tvůrci se snažili o naprostou souhru slova, obrazu a hudby a inscenace je pojatá jako výtvarná instalace obydlená performery, při níž Charlottiny obrazy ožívají.
Pamela Howardová působí převážně v žánru opery a nového hudebního divadla. Při příležitosti 100. výročí narození Leonarda Bernsteina vytvořila původní hudebně-divadelní představení s názvem Sing God a Simple Song. Zastává čestnou pozici mezinárodního profesora divadla na Royal Welsh College of Music and Drama a působí jako hostující profesorka na Arts University Bournemouth.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.