Praha
Podzimní divadelní premiéry často patří literárním textům
20.08.2018 17:26
Podzimní program v pražských divadlech nabídne několik inscenací, jejichž inspirací jsou literární díla. Vedle trendu převádění úspěšných filmů na divadelní prkna se objevuje další prvek, kterým se divadla snaží přilákat publikum na známá díla. Podzimní premiéry zahrnují dramatizaci románu Kateřiny Tučkové Žítkovské bohyně nebo několik nových projektů režisérského dua Skutr včetně scénického uvedení Dopisů Olze. Národní divadlo uvede dramatizaci románu Stefana Zweiga Netrpělivost srdce nebo hru Návštěva, kterou napsal další ze současných úspěšných českých autorů Emil Hakl.
Na únor ND chystá adaptaci románu Jáchyma Topola Noční práce. Ještě předtím na září připravuje k oslavě stého výročí založení republiky premiéru Smetanovy Libuše v režii současného ředitele první české scény Jana Buriana. Scénu připraví jeden z jeho předchůdců Daniel Dvořák. Informace vyplývají ze zveřejněných dramaturgických plánů divadel a vyjádření zástupců některých scén.
Kniha o ženách
Oceňovaný román Žítkovské bohyně, které už uvedlo Městské divadlo Zlín, připravují v Divadle Pod Palmovkou. V režii Michala Langa budou hrát držitelka Ceny Thálie Tereza Dočkalová, Lada Jelínková či Marie Málková. Kniha o ženách z Moravských Kopanic obdařených výjimečnými schopnostmi léčit, uřknout, vidět do budoucnosti i přivolat lásku byla jedním z nejprodávanějších titulů v roce 2012. Kniha se stala fenoménem oblíbeným hlavně ženami, které na místa popisovaná v knize začaly dokonce jezdit. Premiéra je 14. září.
Hned 11. září uvede první novinku sezony Divadlo v Dlouhé. Inscenace režijního dua Skutr Sen v červeném domě bude na pomezí koncertu a divadla a vychází z textů Samuela Becketta, Čtyř kvartetů T. S. Eliota i Medvídka Pú. Ve výroční den sametové revoluce 17. listopadu představí divadlo první scénické uvedení dopisů Václava Havla z vězení. "Jako připomenutí člověka, který vstoupil nejen do světových dějin, ale i do našich životů a srdcí," uvedla mluvčí divadla Karola Štěpánová.
V duchu velkých postav
Divadlo Na zábradlí začne slavit svou 60. sezonu. Také ta se ponese v duchu velkých literárních postav, ale i aktuálních témat. První z premiér bude inscenace Podivuhodný případ pana Holmese, kterou scéna v režii Davida Jařaba uvede 5. října. V prosinci bude mít premiéru inscenace Jana Mikoláška, která zpracovává filmovou legendu Ingmara Bergmana.
Divadlo Archa chystá na 21. září premiéru autorského představení výtvarníka a muzikanta Petra Nikla s názvem Žlutá tma. Podle mluvčí divadla Pavlíny Svatoňové se divadelními prostředky snaží formulovat autorovy reflexe z knihy Malovat Slunce. Archa bude hostit také festival 4+4 dny v pohybu a festival dokumentárního divadla Akcent.
Filmový producent a režisér Viktor Tauš se inscenací Amerikánka, která má premiéru 11. září v prostoru Jatka78, představí na divadle. Hra Davida Jařaba je sondou do historie 70. a 80. let v Československu a je inspirovaná skutečným příběhem. Hrdinka Ema Černá v ní musí překonat nevlídný dětský domov, odtažitost pěstounské péče i šikanu "pasťáku".
Na podzim se vrátí i festival ...příští vlna/next wave..., na něm Studio Rote uvede 29. září v Divadle Komedie premiéru hry Zjevení pudla s Martinem Pechlátem. Ten se po několika letech vrací do divadla, kde hrál své nejoceňovanější role. Zjevení pudla je monolog fiktivního herce těsně po odehrání představení Goethova Fausta. Tvoří jakýsi dovětek ke slavné dramatické básni, především ke scéně proměny pudla v Mefista, ze které pochází ustálené spojení jádro pudla. Tuto scénu využívá k polemice nad schopností divadla ovlivňovat nejen herecký život.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.