Téma TÝDNE
Smutný komik Felix Holzmann: wehrmacht, gulag i sebevražda ženy
10.12.2017 05:45 Původní zpráva
Bez notoricky známých scének Felixe Holzmanna se na konci roku neobejde téměř žádná televizní estráda. Ovšem jeho život nebyl zdaleka tak veselý. Za války musel narukovat do wehrmachtu, pak přežil vězení v sovětském gulagu, po válce přečkal tuberkulózu a nakonec se ještě vyrovnával se sebevraždou manželky. I tak měl neopakovatelný smysl pro humor.
Rok po konci války se v rodině Holzmannů v severočeských Litoměřicích rozdrnčel telefon. Ve sluchátku zazněl hlas jako ze záhrobí. Na druhé straně linky byl pětadvacetiletý syn Felix, jehož rodina dávno oplakala.
Felix Holzmann, budoucí "nesmrtelný" komik, se právě vracel ze sibiřského gulagu, kam se coby německý voják dostal jako válečný zajatec. Po propuštění překonal tisíce kilometrů na nákladním vlaku i pěšky. Jeho cesta se zastavila na československé hranici - neměl žádné osobní doklady, a proto ho nechtěli pustit dále. Dovolili mu ale zavolat domů a jeho sestra
Ema hned vyrazila s potřebnými dokumenty. Na hranicích ale přišel šok. Felix byl tak zbědovaný, že kdyby nevěděla, že je to skutečně on, ani by ho nepoznala. Podobně otřesena pak byla i matka, když ho po dlouhých válečných letech a sovětském věznění poprvé spatřila ve dveřích bytu. Tohle že je její syn?
Felix Holzmann o svých válečných útrapách nikdy veřejně nemluvil. Dodnes to netuší ani mnozí jeho fanoušci. Věděli o tom jen jeho nejbližší a ani ti se nikdy nedozvěděli všechno. Patrně se sám snažil vzpomínky na tuto část života co nejvíce potlačit, bylo to jeho trauma. "Jako by tím, že tolika lidem rozdával kvalitní zábavu, chtěl i v sobě přehlušit stíny války a hrůzy, které prožil," soudí filmový historik a publicista Pavel Taussig.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.