Komické monology
Stand-up comedy je mezi Čechy stále oblíbenější
27.08.2017 06:00
Stand-up comedy, žánr, kdy komik stojí sám před publikem a baví ho jen za pomoci mikrofonu, má v Česku řadu příznivců. Díky televizním pořadům a sdílení videí na YouTube zajistil velkou popularitu jeho představitelům, mezi které opatří Miloš Knor, Ester Kočičková, Tomáš Matonoha nebo Ruda z Ostravy. Loni se v kinech objevil film Juraje Šajmoviče Komici s.r.o. The Tour ukazující zákulisí jejich společného turné. Na údajně největší turné stand-up komika v Čechách se vydá 2. října Lukáš Pavlásek, který s celovečerní show Kdo nepláče, není Čech navštíví 13 měst.
"Povíme si, jak strávit pořádnou dovolenou, kterou nám pokazí dámská jízda, sestavíme nekompromisní punkovou kapelu, rozebereme některé lidové písně a nakonec si všichni společně zazpíváme o tom, co nám leze na nervy, protože správný Čech není nikdy spokojený," uvedl k programu Pavlásek.
Komik, kterého objevil pořad Na stojáka, během devadesátiminutového sólového představení podle svých slov diváků například objasní, kde začíná zóna debilů, proč pití prospívá naší civilizaci nebo co pít, když chcete, aby se vám narodil Václav Klaus.
Tuzemští stand-up komici, jejichž američtí předchůdci vystupovali v barech, dostávají prostor i v televizním vysílání. Do Česka se formát dostal v roce 2006 díky kabelové stanici HBO a pořadu Na stojáka, který později převzala Česká televize. Loni začala vysílat podobný pořad pod názvem Comedy Club s Tomášem Jeřábkem coby moderátorem televize Prima.
Na rozdíl od světového trendu tuzemští účinkující v některých případech vystupují pod pseudonymem. Například Michal Kavalčík je známý jako Ruda z Ostravy a muzikantka a překladatelka Adéla Elbel, zástupkyně brněnské scény stand-up comedy, je "drsná brunetka" jako variace na "blbou blondýnu" Ivu Pazderkovou.
Podle Pavláska jsou Češi specifickým publikem stand-up výstupů, protože si pletou humor s výsměchem. "Můžete například parodovat třeba Honzu Nedvěda a zároveň poslouchat jeho písničky, to se nevylučuje. Ale řada lidí unese jen legraci z toho, co nemají rádi," konstatoval.
Ve světě i v českém prostředí je při stand-up vystoupeních časté používání vulgarismů. Asi nejdále to dovedl Tomáš Matonoha ve svém Otevřeném dopisu KSČM.
Stand-up comedy svou historií sahá až na přelom 18. a 19. století do Anglie. Za zakladatele jeho moderní formy je považován americký kontroverzní komik Lenny Bruce, o němž byl v roce 1974 natočen film Lenny. Bruce vystupoval v padesátých a v šedesátých letech a poutal pozornost především tím, že ve svých výstupech otevřeně komentoval rasismus, politické poměry a sexualitu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.