Živě z Jihlavy: maďarský fim servírovaný s tokajským
29.10.2009 15:30 Zápisník
Divácky asi nejatraktivnější novinkou letošního ročníku MFDF Jihlava jsou projekce přímo v jihlavských domácnostech. Obdoba bytových seminářů pořádaných za normalizace je pokusem festivalu přiblížit se více místním lidem a zároveň dát svým návštěvníkům poznat z netradičního úhlu obyvatele města, v němž se festival už potřinácté koná.
Zatím proběhly v Jihlavě dvě projekce přímo v bytech, ve čtvrtek jsou na programu další dvě. Probíhají za účasti tvůrců a v úzkém kruhu lidí, kteří se dopředu musí na danou akci hlásit prostřednictvím sms a konspirativně se tak dozvídají, kde se nachází jejich „kinosál."
Zatím nejúspěšnější akcí tohoto druhu byla středeční večerní projekce snímků Hráz pomíjivosti a Lost World, dvou filmů maďarského režiséra Gyuly Nemese. Maďarskému původu režiséra majitel bytu, v němž se akce konala, přizpůsobil i občerstvení podávané na akci. „Připraveno bylo tokajské víno, biouherák a maďarská klobása," objasňuje Lenka Randíková, která se v roli produkční doprovodných akcí večera účastnila. „Během projekce vládla v bytě skvělá atmosféra, majitel všechny svou přípravou na akci zcela odzbrojil a režisér byl úplně fascinován," dodává.
ČTĚTE TAKÉ: Jihlava představí Mooreův (anti)kapitalistický film
Společný filmový večer prý vyvrcholil vypouštěním čínského lampionu a návštěvou sousedů, kteří večírek označili za příliš hlučný. Ve čtvrtek bytové kino nabídne film Martina Marečka Zdroj a také snímek Pan Román Martina Ježka a Tomáše Procházky ze sekce Fascinace.
Občerstvení má být součástí i dalších bytových večírků, například režisér Peter Kerekeš, který na festivalu uvádí svůj film Jak se vaří dějiny, chystá vegetariánský guláš pro páteční seanci v bytě, v němž „maso nesmí přes práh." Celkem akce zahrnuje 8 projekcí ve čtyřech bytech.
MFDF Jihlava ve čtvrtek nabídne další filmy i v běžných kinosálech svých kin DKO a Dukla. Bude mezi nimi mimo jiné celovečerní snímek Jídlo, akciová společnost, film o Egonu Bondym či na Oscara nominovaný polský dokument Králík po berlínsku.
Foto: Jan Schejbal, Lucie Pařízková a archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.