Festival Hortus Magicus v Kroměříži věnovaný barokní kultuře opět nabídne návštěvníkům hudbu, edukační programy, floristické expozice i pohádky pro děti. Jeho 11. ročník se na Arcibiskupském zámku a v přilehlé Podzámecké zahradě uskuteční o druhém srpnovém víkendu, sdělil ČTK manažer festivalu Karel Valenta. Tentokrát bude mít přehlídka, která potrvá od 9. do 11. srpna, podtitul Země česká, domov můj!
Letošní téma zvolili pořadatelé s ohledem na Rok české hudby. Je za něj považován každý rok zakončený číslem čtyři. Bývá věnován české hudbě, protože na něj připadají výročí Antonína Dvořáka (1841 až 1904), Leoše Janáčka (1854 až 1928) a dalších skladatelů. Ústředním motivem letošního Roku české hudby je oslava 200 let od narození Bedřicha Smetany. K roku 2024 se váže také 400. výročí narození biskupa Karla II. z Lichtenštejna-Kastelkornu, který se zasloužil o založení biskupské kapely a položil první základy hudebního kroměřížského archivu.
"Návštěvníkovi přinášíme Rok české hudby po svém. Komorní programy nabídnou díla zapomenutých českých skladatelů či skladatelů s českými kořeny a také těch, jejichž rukopisy se nachází i v regálech již zmíněného archivu. Téma nejen češství, ale i domova se hluboce odráží přímo v hlavních večerních programech festivalu, neboť co může být více české, než Smetanova Má vlast a první česká opera Dráteník," uvedl Valenta. Festival nereprezentuje podle něj jen český domov, ale jakékoliv místo, kam se člověk rád vrací a kde se cítí doma.
Symfonický cyklus Má vlast uvedou Moravská filharmonie Olomouc a Filharmonie Bohuslava Martinů. Taktovky se ujme Tomáš Netopil, hlavní hostující dirigent České filharmonie. Lidé budou moci zhlédnout i první českou operu Dráteník Františka Škroupa, která měla premiéru ve Stavovském divadle v roce 1826. Nastudování se ujala režisérka Kateřina Křivánková. Závěrečný koncert k poctě Karla II. z Lichtenštejna-Kastelkornu zazní ve Sněmovním sále zámku v podání souboru Capella Ornamentata.
Festival opět nabídne také edukační aktivity, a to ve spolupráci s Petrem Hudcem a Hanou Pokovou. Chybět nebudou floristické expozice, kterých se zhostí Pavla Trojanová a Jiří Martínek. Také do nich se promítne téma festivalu, vzniknou tedy převážně z typicky českých květin a bylin. Součástí programu je dále několik komorních koncertů.
V Podzámecké zahradě chystají pořadatelé program pro rodiče a děti. Jeho součástí budou pohádky v podání souborů Toy Machine, Damúza a Mikro Teatro nebo vyprávění příběhů Dominikou Šindelkovou, Harkétou Holou a Jiřím Pírko Šmirkem. Podrobnosti včetně programu jsou zveřejněny na webu přehlídky.