Hudba a film
České centrum v Londýně zase spojí Československo
25.10.2013 06:55
Dvanáct celovečerních filmů s třinácti hosty a šest koncertů, taková je bilance festivalu Made in Prague v londýnském Českém centru. Při příležitosti 20. výročí vzniku České a Slovenské republiky je hlavním tématem festivalu právě česko-slovenská tvorba. Diváci zhlédnou řadu úspěšných česko-slovenských filmových koprodukcí. Kromě filmů uvede letos již sedmnáctý ročník Made in Prague koncerty jazzové, elektronické a populární hudby.
"Made in Prague je již tradiční součástí našeho programu. Každý rok se však snažíme přijít s něčím novým - například letos poprvé budou mít diváci možnost v rámci festivalu vidět nejen české, ale i nové slovenské hrané a dokumentární filmy. Další novinkou jsou doprovodné hudební koncerty hned v několika londýnských klubech. Věříme proto, že se nám podaří zaujmout ještě více diváků než v předchozích letech", řekla Tereza Porybná, ředitelka Českého centra Londýn.
Film
Made in Prague se již po 17. vrací do repertoárového kina Riverside Studios, kde zahájí vítězným filmem z letošního mezinárodního festivalu v Rotterdamu Můj pes Killer slovenské režisérky Miry Fornayové. Ten doplní vítězný film Martina Krejčího Strach z festivalu krátkých filmů v Los Angeles taktéž věnovaný tematice rasismu. Doyen slovenské kinematografie Juraj Jakubisko pak v druhé fázi večera uvede svůj film Vtáčikovia, siroty a blázni, jehož vydání na DVD plánuje britská společnost Second Run DVD.
Českým protipólem bude večer věnovaný režiséru Jiřímu Menzelovi, který uvede jak svůj oscarový film Ostře sledované vlaky, tak také britskou premiéru svého nejnovějšího filmu Donšajni; poté se zúčastní diskuse s diváky. Britskou premiéru bude mít na festivalu také Hořící keř Agnieszky Hollandové, o kterém přijíždí diskutovat scénárista Štěpán Hulík spolu s herečkou Tatianou Pauhofovou.
Dokumentární filmy Křehká identita Zuzany Piussiové, Svobodu pro Smetanu Víta Klusáka a Filipa Remundy a Nový život rodinného alba Adama Ol'hy pak v rámci festivalu mapují současnou českou a slovenskou společenskou a politickou skutečnost. Tou se bude zabývat i debata britského novináře Edwarda Lucase z týdeníku The Economist se zástupcem týdeníku Respekt Ondřejem Kundrou.
Filmovou sérii doplní britská gala premiéra filmu Ve stínu za účasti Davida Ondříčka organizovaná ve spolupráci s Britským festivalem židovského filmu a projekce němého slovenského filmu Jánošík z roku 1921 s živým hudebním doprovodem pěti českých a slovenských hudebníků vedených Vladimírem Mertou a Júliem Fujákem, která je součástí série němých filmů kulturního centra Barbican.
Hudba
Tři velké koncerty představí jak hvězdy české a slovenské populární hudby, tak alternativu a hudbu elektronickou. Popoví Chinaski zahrají na společném koncertě se slovenskou legendární ska kapelou Polemic, po kterém bude následovat vystoupení DJ Mackie Messera a slovenského zpěváka Mária Biháriho. Ve slavné Scale diváci uslyší Tomáše Dvořáka alias Floex, který vystoupí se skotským elektronickým kvartetem Hidden Orchestra. Sérii uzavře koncert skupin Midi Lidi, Lavagance a Puding paní Elvisovej.
To nejlepší ze současného jazzu uvedou tři koncerty v jazzovém klubu v londýnském Sohu. Na úvodní koncert Tria Roberta Balzara se zpěvákem Danem Bártou naváže říjnový koncert Tria Emila Viklického a v rámci Londýnského jazzového festivalu pak britskému publiku zahraje kvartet Points vedený saxofonistou Lubošem Soukupem.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.