Český mír dobyl Ameriku a <span>srdce Michaela Moorea</span>

Kultura
2. 8. 2010 14:25
Český mír.
Český mír.

Klusák a Remunda s Michaelem Moorem.Světová premiéra filmu Český mír se odehrála na mezinárodním filmovém festivalu v Traverse City v USA, jehož zakladatelem a programovým ředitelem je Michael Moore. Premiéra proběhla 30. července ve 21.00 v hlavním festivalovém kině - ve zcela vyprodaném State Theatre.

Slavný americký dokumentarista film osobně uvedl slovy: "Český mír je podle mého soudu nejlepší dokument, co jsem za poslední rok viděl." Dále podotkl, že si filmu z dílny Klusák-Remunda váží především proto, že dokáží podstatná témata uchopit s nadsázkou a humorem.

Diskuze po filmu trvala bezmála hodinu, Michael Moore ji sám moderoval. Na otázku "Co má Amerika dělat, aby ji svět přestal vnímat jako válečný stát", filmaři odpověděli: "Postavte nové školy, vychovávejte v nich odvážné psychology a diplomaty a posílejte je do světa namísto vojáků."

Český mír.V zákulisí Moore autorům filmu nabídl, že by jej rád uvedl v kinodistribuci v amerických kinech v rámci svého projektu "Michael Moore presents". Autoři filmu Vít Klusák a Filip Remunda už na jeho festivalu jednou zvítězili a to v roce 2005 s komedií Český sen. Osobně byli však na festivalu poprvé.

Před šesti let nalákali stovky lidí na neexistující hypermarket a natočili provokativní dokument Český sen, který vzbudil velké ohlasy a získal řadu ocenění po celém světě. Letos přišli s dokumentární komedií o americkém radaru v Čechách. Režiséři Vít Klusák a Filip Remunda a jejich Český mír, který do českých kin přišel letos 6. května.

Český mír s Českým snem nespojuje pouze slovo v názvu. "Jsou si až komicky podobné pointou: tolik humbuku, potištěného novinového papíru, křiku a vášní kvůli chiméře. V Českém snu se dav hnal k plachtě v domnění, že se za ní skrývá nákupní ráj. A v Českém míru se oba dva tábory vášnivě hádaly o něco, co Obama v kratičkém půlnočním telefonátu jako mávnutím prezidentského proutku zrušil. Kafka i Hašek by se podle nás náramně bavili, kdyby to mohli zažít," míní tvůrci. "Všichni o radaru četli nebo slyšeli, my jsme ale u toho byli a s kamerou zaznamenali nevídané!"

Ve filmu diváci sledují Baracka Obamu, George Bushe, Mirka Topolánka i Tomáše Klvaňu, Jana Neorala, Ivana M. Jirouse, mírové aktivisty, obyvatele Brd a také ochočeného divočáka Jonáše. Navštíví Oválnou pracovnu Bílého domu, Pentagon i paseky v okolí brdské kóty 718. "Je úlevné se zasmát sebezahleděným politikům i sám sobě," podotýkají ještě Vít Klusák a Filip Remunda.

Foto: Hypermarket film

Autor: - hej -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ