Dvacet hraných a čtrnáct dokumentárních filmů roku 2010 se dnes utká na nominačním večeru o ceny Český lev. Které mají největší šance Vachlerovy akademiky zaujmout?
Český lev pro letošní rok přichystal pár novinek. Reagoval jimi na vlnu kritiky, která loni zavalila večer obskurně moderovaný Bolkem Polívkou a Pavlem Liškou, na kterém menší, ale podařené filmy akademici bezostyšně přehlédli na úkor těch mediálně či "píárově" více tlačených.
Letošní Lvi tak chvályhodně rozšířili počet nominací v každé kategorii na pět. Už loni se v zákulisí Lvů šuškalo, že ceněné filmy jako Dvojka, Zoufalci či Muži v říji zpravidla skončily na čtvrtém či pátém místě za hlavními favority 3 sezóny v pekle, Protektor a Kawasakiho růže, a tak do třířádkových nominací nepronikly.
Pozměnilo se také složení poroty cen kritiky, z níž řada kritiků a recenzentů přešla pouze k hlasování pro nové Ceny české filmové kritiky, které vznikly právě v reakci na sporná rozhodnutí lvích akademiků. Udělovaly se poprvé letos v lednu a jejich jednoznačným vítězem se stala Pouta.
Pouta Radima Špačka lze považovat i za favority Českých lvů, pokud i letos zde nepřeváží osobní vazby a antipatie nad oceněním skutečně nejhodnotnějších počinů roku. Vyzdvihnout lze z filmů roku 2010 kromě Pout ještě Švankmajerovo Přežít svůj život, Sedláčkova Největšího z Čechů, s výhradami i Trojanův Občanský průkaz. U dokumentů lze hlavní boj předpokládat mezi Českým mírem, Katkou a Nesvatbovem.
Řada akademiků vždy spíše inklinuje k oceňování už zasloužilých kolegů. V tomto ohledu lze předpokládat, že tu velký prostor získá například poslední film Jana Svěráka Kuky se vrací, Herzův Habermannův mlýn či Mamas and Papas Alice Nellis, aniž si to dané filmy skutečně zasloužily tolik jako jiné.
Podobně to je i v dílčích kategoriích, Akademici vždy raději oceňují zasloužilé herce než nadějné nováčky, lidi, kolem kterých se ve společnosti vytvořil jakýsi mýtus než ty, kteří hráli ve filmech pro pár desítek tisíc diváků.
Skoro povinností je tak třeba ocenění Karla Rodena, bez ohledu na to, že Habermannův mlýn rozhodně nepatří k vrcholům filmového roku a Rodenův výkon v něm k vrcholům jeho herectví.
Není od věci tak přemýšlet o tom, že od Cen české filmové kritiky by si Vachlerova akademie mohla vypůjčit transparentnost, která se projevuje zveřejněním toho, jak který z kritiků v cenách hlasoval.
V souvislosti s kritizovaným složením akademie ČFTA by nebylo špatné vědět, jak v konkrétních ročnících její členové hlasovali, zda nepodléhají střetům zájmů a přátelských vazeb a zda si za svým hlasováním stojí.
Transparentnost může vyvrátit nařčení z podjatosti či nekompetentnosti, kterým někteří členové "lví" akademie čelí, a vrátit tak Lvům prestiž, kterou by nejstarší české filmové ceny měly mít. Pro začátek stačí, že se letos diváci snad nebudou muset propadat studem nad moderátorskými výkony průvodců večera. Nominační večer Českých lvů dnes večer (ČT 2, 20.00) moderují Jakub Žáček a Marek Daniel, hlavní večer poté 5. března Jan Budař.