Jednu z čestných cen Evropské filmové akademie (EFA) dostane letos francouzský režisér řeckého původu Costa-Gavras. Informovala o tom španělská média. Pětaosmdesátiletý filmař si cenu prezidenta EFA převezme 15. prosince ve španělské Seville, kde se letos koná 31. ročník udílení evropských filmových cen, považovaných za evropskou obdobu amerických Oscarů.
Cenou prezidenta EFA, kterou loni dostal polský režisér Andrzej Wajda, filmová akademie vzdává zvláštní poctu osobnosti se silným politickým cítěním. Právě politická dramata, inspirovaná často skutečnými příběhy, jsou doménou Konstantinose Gavrase. Patří mezi ně i film Doznání (1970) s Yvesem Montandem o vykonstruovaném politickém procesu z počátku 50. let minulého století z tehdejšího Československa.
Už v létě EFA oznámila, že letošní evropskou cenu za celoživotní dílo dostane španělská herečka Carmen Mauraová (73). Tu v zahraničí proslavily zejména snímky režiséra Pedra Almodóvara, za které posbírala několik cen. Například za film Volver (2006) dostala cenu za nejlepší herečku z festivalu v Cannes. Před dvěma lety převzala v Praze čestnou cenu Kristián za přínos světové kinematografii na festivalu Febiofest.
Evropskou filmovou cenu za přínos světové kinematografii obdrží letos britský herec Ralph Fiennes (55). K jeho nejznámějším filmům, za něž byl nominován i na amerického Oscara, patří snímky Anglický pacient a Schindlerův seznam.
Evropské filmové ceny, které se dříve jmenovaly Felix, udílí od roku 1988 evropská akademie sídlící v Berlíně. Slavnostní předávání se v posledních letech koná střídavě v Berlíně a v některém z evropských měst. Výherci dostanou sošku dlouhovlasé ženy v šatech posetých "evropskými" hvězdami, dříve dostávali sošku muže s holubicí v ruce.
Ceny se udělují ve dvou desítkách kategorií. Česká kinematografie letos v nominacích zastoupení nemá, film Milada o vykonstruovaném procesu z bývalého Československa s právničkou Miladou Horákovou se do pětice nominovaných na nejlepší film nedostal.