Výběr TÝDEN.CZ
Deset nejlepších filmů roku 2019
21.12.2019 16:07 Původní zpráva
S blížícím se koncem roku přirozeně přichází na řadu bilancování. V tom dnešním se redakce TÝDEN.CZ zaměřila na filmový průmysl a vybrala deset nejlepších snímků roku.
1. Parazit
Jihokorejský režisér Pon Džun-ho vzbudil svým nejnovějším snímkem obrovský rozruch nejen na domácí scéně. Na festivalu v Cannes, kde měl Parazit premiéru, vyhrál hlavní cenu a chvála na jeho práci rezonuje dlouhé měsíce i celým Hollywoodem. Oscar v kategorii nejlepší zahraniční film dlouho neměl tak jasného favorita.
Veškeré ovace jsou plně zasloužené, neboť Parazit je neuvěřitelně komplexním filmem, který diváka emočně zasáhne a probudí v něm širokou škálu pocitů. Od smích, přes napětí a šok až po smutek. Film je černá tragikomedie, thriller s hororovými prvky, společenská satira a mnoho dalšího. Režisér mísí spoustu žánrů, a přitom z toho nevzniká žádný mišmaš, ale jednoduše unikátní mistrovské dílo.
Celou recenzi si můžete přečíst ZDE.
2. Tenkrát v Hollywoodu
Quentin Tarantino prostě netočí špatné filmy. Netočí ani dobré filmy. Točí totiž skvělé filmy a v pořadí jeho devátý Tenkrát v Hollywoodu je toho důkazem. "Magor z videopůjčovny" v něm opět neopomněl své typické věci jako vygradované finále s přehnaným násilím a krví, footfetish, neuvěřitelně dialogy "o ničem" či zdánlivě obyčejné scény, které nakonec diváka napínají jako strunu.
Všechno to funguje bravurně i za pomocí neskutečné herecké dvojice Leonardo DiCaprio-Brad Pitt, která podává životní výkon (zejména Pitt). Navrch pak Tarantino přidává jedinečnou atmosféru zlatého Hollywoodu, v níž naplno ukazuje svou ryzí lásku k filmu. Jeden z nejvíce pozitivních, ne-li ten nejvíce pozitivní film jeho kariéry.
Celou recenzi si můžete přečíst ZDE.
3. Joker
Jestliže u Tarantina hovoříme o pozitivním feelingu, tak u Jokera to je přesně naopak. Koukat na to, jak jednoduše báječný Joaquin Phoenix jakožto duševně chorý Arthur dostává od společnosti neustále na frak a duševně i fyzicky strádá, než se nakonec promění v ikonického padoucha Jokera, je opravdu úžasný a současně nepěkný zážitek.
Na Jokera se nedívá snadno asi i proto, jak v mnoha ohledech nastavuje nelichotivé zrcadlo dnešní společnosti. Nicméně z uměleckého pohledu to je po všech stránkách neskutečně povedená práce ze strany režiséra Todda Phillipse, jenž doposud proslul hlavně komediemi jako Pařba ve Vegas.
Celou recenzi si můžete přečíst ZDE.
4. Manželská historie
Rozvodové drama z produkce Netflixu je nepříjemnou a bolestnou sondou do vztahu dvou milujících lidí, kteří si musí projít peklem jménem rozvodové řízení. Jestli si Oscary za nejlepší herecké výkony odnesou Adam Driver a Scarlett Johanssonová, nikdo nemůže říct ani popel, naopak zaslouženě jim zatleská. Zejména Driver má ve filmu dvě opravdu nezapomenutelné scény, při níž se člověku tají dech. V USA snímek popisují jako "Kramerová vs. Kramer 21. století", nenechte se ale zmást, podobnost mezi filmy je spíše jen v samotném tématu.
5. Avengers: Endgame
Jedenáct let a 22 filmů. Komiksový Marvel Cinematic Universe spěl po celou dobu k Endgame - obrovskému vyvrcholení událostí nakumulovaných v desítkách hodin předchozích filmů s desítkami hrdinů.
Režiséři, bratři Russové, to neměli jednoduché. Marvel za tu dobu postavil multidimenzionální fiktivní svět, který funguje jak ve svých jednotlivých mikrosvětech, tak i jako zcela koherentní celek. Filmový projekt, který nemá v historii kinematografie obdoby. Přesto tvůrci uspěli. Všechno se jim povedlo na jedničku a z Avengers: Endgame je dokonce historicky nejvýdělečnější snímek historie.
Celou recenzi si můžete přečíst ZDE.
6. Šprtky to chtěj taky
O tom, že žánr teen komedie zdaleka není vyprahlý, nás v květnu přesvědčila svým režisérským debutem Olivia Wildeová. Šprtky to chtěj taky mají nepovedený český překlad (v originále Booksmart), takže už jen název nezanechává příliš dobrý dojem. Tím to ale končí, protože příběh dvou ambiciózních maturantek je plný chytrého i jednoduchého humoru a nabízí spoustu zajímavých vrstevnatých postav. Jedno z největších překvapení roku.
Celou recenzi si můžete přečíst ZDE.
7. Le Mans '66
Nestává se úplně tak často, že si hlavní herci sednou tak dokonale jako DiCaprio s Pittem v Tenkrát v Hollywoodu. V případě Matta Damona a Christiana Balea to ale rozhodně platí. Skutečné životy dvou geniálních závodníků a automechaniků se jim povedlo na stříbrné plátno převést v plné parádě. Le Mans '66 je doslova nakažlivou vášní k autům a závodění, přesto nabízí film mnohem víc a zamilují si ho i ti, kteří jinak sportu ani obecně neholdují.
Celou recenzi si můžete přečíst ZDE.
8. Zelená kniha
Vítěz posledních Oscarů už sice běžel v kinech v roce 2018, čeští diváci si ale na něj museli počkat až do března 2019, a tak jsme se ho rozhodli do žebříčku zařadit.
Zelená kniha je komediálně laděným road-movie se silným dramatickým nádechem vzhledem k tomu, v jaké době se odehrává. Neobyčejné přátelství mezi bělošským vyhazovačem a černošským klavíristou prodali Viggo Mortensen a už dvojnásobně oscarový Mahershala Ali skutečně výborně.
9. Krvavá nevěsta
Hororová komedie roku. Herečka Samara Weavingová je v tomhle žánru už poměrně zběhlá, tentokrát si ale vybrala film s povedeným, vskutku nápaditým scénářem, který jednoduše baví, ať už v hysterických dialozích či v samotném groteskním chování postav. Krvavá nevěsta se úderně strefuje do tematiky socioekonomických rozdílů a dokazuje, že i béčkový film dokáže pobavit a nabídnout víc než jen jednoduchý humor.
Celou recenzi si můžete přečíst ZDE.
10. Favoritka
Podobně jako Zelená kniha si sice tohle historické drama odbyly premiéru ve většině zemí už na konci roku 2018, u nás ale až v lednu toho příštího, a proto ho sem zařazujeme.
Řecký režisér Yorgos Lanthimos točí těžce popsatelné bizarní filmy (Humr, Zastřelení posvátného jelena). U Favoritky se ale paradoxně držel hodně při zemi a své charakteristické tvůrčí stránce nedal plnou svobodu. I tak se mu to ale vyplatilo a poprvé se dostal do povědomí široké filmové veřejnosti. Favoritka totiž posbírala řadu oscarových nominací, přičemž jednu z nich dokonce herečka Olivia Colmanová proměnila ve vítězství.
Celou recenzi si můžete přečíst ZDE.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.