Dny evropského filmu zahájí 5. dubna debut mladého polského režiséra Piotra Domalewského Tichá noc. Film posbíral většinu cen Polský orel, národních cen pro nejlepší filmy. Na úterní tiskové konferenci to řekl Zdeněk Blaha, dramaturg festivalu, který v Praze a Brně představuje to nejlepší z evropské kinematografie. Pětadvacátý ročník přehlídky nabídne 49 filmů z různých koutů Evropy, hlavní témata jsou letos hudba a literatura.
Úvodní film, který jeho režisér přijede představit, pojednává o nevydařené štědrovečerní noci a komplikovaných rodinných vazbách. Vypráví příběh Adama, který se po letech práce v zahraničí rozhodne překvapit rodinu a v předvečer Vánoc přijíždí domů. Být s rodinou však není úplně tím, co jej přivádí zpět. Má své vlastní plány, stejně jako ostatní členové rodiny. Každý z nich si nese svá vlastní tajemství a problémy, a Vánoce se tak nestávají momentem, který pomůže na vše zapomenout, právě naopak.
Sekce filmů s hudební tematikou uvede dokument o berlínském technu Když myslím v noci na Německo, film La Chana o jedné z nejznámějších tanečnic flamenca nebo filmový záznam loňského koncertu Nicka Cavea v Kodani. Zaměřením na literaturu festival podle Blahy reaguje na letošní Evropský rok kulturního dědictví, konkrétně několika adaptacemi literárních děl či svébytnými pohledy na některé spisovatele. Patří k nim třeba snímek Únos Michela Houellebecqa, který je rekonstrukcí události, o níž před několika lety psala média, tedy o únosu známého literárního provokatéra; když se znovu objevil, nikdy žádné vysvětlení neposkytl. Ve filmu sám spisovatel hraje.
Z českých filmů festival uvede Švankmajerův Hmyz nebo oceňovanou Špínu režisérky Terezy Nvotové. V Praze festival potrvá do 12. dubna v kinech Lucerna, Světozor a Kino Pilotů, v Brně od 6. do 8. dubna v kině Scala a během druhé poloviny dubna se uskuteční jeho ozvěny v pěti českých a moravských městech.