Nedostatek tvůrců
Filmová animovaná tvorba doufá, že naváže na věhlas svých předchůdců
10.01.2019 17:04
Česká filmová animovaná tvorba stále doufá, že naváže na dlouhou tradici a věhlas svých předchůdců. Podle Asociace animovaného filmu (ASAF) je zejména disciplína celovečerního filmu pro producenty finančně náročná a jediným východiskem pro výrobu filmů jsou zahraniční koprodukce. Přesto vznikají české filmy, které mají v zahraničí úspěch, a letos má přijít do kin několik celovečerních filmů, seriálů i večerníčků. Neopomenou letošní výročí pádu Berlínské zdi, 50. narozeniny Čtyřlístku nebo sto let od smrti Milana Rastislava Štefánika. Za ASAF o tom informovala Marta Jallageas.
Asociace sdružující producenty, nezávislé filmaře a studia dlouhodobě upozorňuje na to, že české animované filmy nejsou ve srovnání se zahraničím dost konkurenceschopné. Důvodem jsou podle ní i nízké ambice českých producentů, finanční podhodnocení výroby i nedostatek kvalifikovaných tvůrců. Podle ASAF ale na málokterém festivalu animované tvorby nesoutěží český titul a mnohé se vracejí s oceněním. Často však vznikají v zahraničí.
Rok 2018 nepřinesl v české animaci žádný trhák. Do kin se dostaly čtyři celovečerní filmy českých tvůrců. Jeden z nich figuruje v první padesátce nejnavštěvovanějších: Zimní radovánky Pata a Mata v režii Marka Beneše přitáhly necelých 88 tisíc diváků. Proti tomu americký animovaný Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená vidělo téměř půl milionu lidí.
V zahraničí na českou animaci upozornil film Hurvínek a kouzelné muzeum, který v českých kinech vidělo přes 200 tisíc diváků a vloni se stal nejprodávanějším českým animovaným filmem novodobé historie. "Dosáhli jsme prodejů do 90 zemí, a přestože se jedná především o divácký film, byl vybrán do hlavní soutěže již na 26 festivalech," uvedl producent Martin Kotík ze společnosti Rolling Pictures. V USA se film dostal na sedm festivalů a v San Diegu získal hlavní cenu pro nejlepší animovaný film.
Trailer k filmu Hurvínek a kouzelné muzeum:
Úspěchy loni měly i krátké filmy, loutková Vánoční svatba Sněhuláka Karla režiséra Petra Vodičky získala Cenu diváků na Bienále animace v Bratislavě a v listopadu byla uvedena ve Francii, Belgii a Lucembursku. Studentské Plody mraků režisérky Kateřiny Karhánkové byly nominované na Evropskou animační cenu Emile a s více než stovkou festivalových uvedení se řadí k nejúspěšnějším českým filmům posledních let.
Letos má do kin přijít několik animovaných filmů, které se námětem vztahují k letošním výročím. Výjimečný mimo jiné rozsahem tvůrčího týmu i rozpočtem blížícím se 150 milionům korun je film Fany byla při tom vznikající v koprodukci Německa, Belgie, ČR a Lucemburska. Přiblíží divákům události spojené s koncem roku 1989 očima dvanáctileté hrdinky z tehdejšího východního Německa.
Na duben se plánuje uvedení kresleného filmu Velká dobrodružství Čtyřlístku, jehož režisérem je Michal Žabka a který připomene 50 let oblíbeného komiksu. U příležitosti 100. výročí od smrti Rastislava Štefánika chystá režisér Noro Držiak na jaro celovečerní snímek s animovanými prvky Cesta do nemožna pojednávající o životě a tragické smrti jednoho ze zakladatelů Československa.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.