Výběr
Filmový Halloween: krvavý masakr, duchařina nebo upířina
31.10.2018 08:24 Původní zpráva
Halloween klepe na dveře. Datum 31. října je zejména pro americké obyvatelstvo hojně populárním svátkem, v posledních letech ale pomalu nabírá na popularitě i u nás v Evropě. V Česku sice žádné děti ve strašidelných kostýmech pobíhat v ulicích neuvidíte, ale doma si můžete aspoň pro navození atmosféry zapnout nějaký horor. Vybrali jsme pro vás deset tipů. Pět klasik 20. století a pět poměrně nových z období posledních 15 let.
Spektrum subžánrů je v našem výběru opravdu bohaté. Jste spíše na příběhy strašidelných domů a "lekaček", kde vás duchové nenechají ani chvilku vydechnout, anebo se vám víc líbí vymítání satana? Či je libo něco upírského nebo snad dokonce kanibalského? Své filmy si však zde najdou i fanoušci pořádného krvavého masakru.
Vymítač ďábla (1973)
Začneme tématem posedlosti. Filmů, kdy jsou církevní představitelé pozváni, aby vyhnali z člověka zlého démona, ďábla, satana či jakoukoliv podobnou zlou entitu, která jej posedla, je spousta. Málokterý se ale vyrovná Vymítači ďábla (též Exorcista) od Williama Friedkina. Proslulý soundtrack, který jen dokresluje atmosféru nesnesitelného napětí, slyšelo jistě mnoho lidí. Už méně ale příběh o dvou nezdolných knězích, Karrasovi a Merrinovi, kteří se snaží ze satanova ovládnutí vymanit malou dívku, opravdu vidělo.
Halloween (1978)
V kinech aktuálně běží pokračování po dlouhých čtyřiceti letech. Tehdy dokázala Laurie Strodeová (Jamie Lee Curtisová) šíleného vraha Michaela Myerse, který utekl z ústavu, zastavit. Ten však během toho stihl nadělat pořádnou paseku a celému městečku Haddongield dal na Halloween pocítit pořádnou noční můru naživo.
Osvícení (1980)
Těžko budete hledat nějakou lepší adaptaci knihy Stephena Kinga. Osvícení, jehož se ujal významný režisér Stanley Kubrick (Mechanický pomeranč, 2001: Vesmírná odysea) bylo v době svého vydání považováno za nepříliš vydařený horor. Dnes však jde o naprostou klasiku, jíž se v žánrovém pojetí inspirují desítky dalších tvůrců. Nezapomenutelný šílenec se sekyrou v ruce v podání skvělého Jacka Nicholsona nemůže být nikdy trefou vedle.
Noční můra v Elm Street (1984)
Jméno Wes Craven je s hororem spjato podobně jako Alfred Hitchcock, jehož legendární Psycho mimochodem samozřejmě také nemůžeme nedoporučit. Jméno si Craven udělal krvavou Noční můrou z Elm Street, když diváky vyděsil dnes naprosto ikonickým vrahem Freddym Kruegerem. Jakmile se Freddy vkrade do vašeho snu, nikdo před ním neuteče - tak jatka začínají.
Dracula (1992)
Když Bram Stoker udělal ve svém hororovém románu z transylvánského knížete jménem Vlad III. Tepes Dracula upíra, tak jistě nečekal, o jak významný symbol zla se postaral. Dracula se od té doby stal jednou z nejslavnějších postav populární kultury, která byla zpracována a dále různě upravována v mnoha podobách. Vždy platí vesměs to samé: Dracula je nesmrtelný upír lačnící po krvi. Kdysi ovšem také cítil lásku... Naší nejoblíbenější filmovou verzí je ta od Francise Forda Coppoly (Kmotr), kdy si Draculu zahrál Gary Oldman.
Saw: Hra o přežití (2004)
Ano, další díly už se zvrhly výhradně jen do nekontrolovatelného sledu brutálních vražd bez hlubšího smyslu. První díl od Jamese Wana byl ale do jisté míry revolucí. Když se dva muži probudili připoutáni ve špinavé koupelně a jejich jedinou záchranou na přežití byla mrtvola uprostřed a přesně na místě, kam ani jeden z nich nemohl dosáhnout, měl divák o napínavou zábavu postaráno. Příjemným faktorem bylo také to, že skládankový vrah nebyl typický psychopat, do svých her si totiž vybíral ne náhodné oběti, ale opravdové hříšníky.
Orphan (2009)
Nesmírně šikovná, inteligentní a kreativní, ale... Mladičká Esther si prožila peklo. V rodném Rusku osiřela, když adoptivní rodinu ztratila při požáru. Avšak i v novém domě, kde se ji ujala nová rodina, se rovněž kolem ní dějí samé tragické události. Jak to tedy doopravdy je? Více než o horor jde spíše o psychologický thriller, i přesto vám bude mráz běhat po zádech.
V zajetí démonů (2013)
Znovu James Wan, další slavné jméno spojené s vydařenými horory 21. století. Jeho filmová série V zajetí démonů odstartovala v roce 2013, a to opravdu velkolepě. Příběh vyšetřovatelů paranormálních jevů Eda a Lorraine Warrenových, je natočen podle skutečných událostí, a když se oba manželé vypraví na do domu v Harrisville, boj se zlými démony a duchy začíná... O dva roky později vznikla neméně úspěšná dvojka. Wan navíc jako producent zaštítil také několik spin-offů: Annabelle či nedávnou Sestru.
Raw (2016)
Film, který na mezinárodních festivalech vyvolal velké kontroverze. Mnoha divákům bylo během sledování nevolno, někteří to nevydrželi a odešli. Francouzský snímek teprve 34leté režisérky Julie Ducournauové je nechutný, ostatně kanibalismus asi jinak zachytit ani nejde. Nejspíš to není typický halloweenský film, ale chtěli jsme mít ve výběru i něco méně známého a netradičního. A příběh o studentce Justine, která je odjakživa vegetariánkou až do doby, kdy je nucena poprvé v životě pozřít sýrové maso, ve svém zpracování rozhodně netradiční je.
Tiché místo (2018)
Novinka z první poloviny letošního roku uhranula publikum na festivalu v Torontu. Následně vzhledem k nízkému rozpočtu slušně vydrancovala i pokladny kin. Tiché místo je režisérským debutem Johna Krasinského, který si ve filmu společně se svou manželkou Emily Bluntovou zahrál. Podobně jako u Raw nejde čistě o horor, je to totiž také vynikající psychologické drama. Nejde v něm jen o samotný strach, ale i o zobrazení ztráty lidské svobody. Být po celý zbytek života ticho jen, abychom přežili, zní neskutečně krutě.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.