Filmový festival
Jedním z favoritů Berlinale je sociální drama Bořič systému
11.02.2019 15:12
K filmům, které na letošním Berlinale budí největší pozornost, patří snímek Bořič systému (Systemsprenger) německé režisérky Nory Fingscheidtové. Příběh devítileté Benni, která touží po lásce matky, zatímco vyrůstá v řadě různých sociálních zařízení pro děti, je podle mnohých adeptem na některé z hlavních ocenění tradičního filmového festivalu.
Život blonďaté a modrooké Benni (Helena Zengelová), která na první pohled může vypadat jako milá a bezstarostná dívka, se odehrává převážně na ose speciální zařízení pro děti - nemocnice - psychiatrická léčebna. Také její vnitřní pocity a nálady se točí v kruhu mezi nepříliš častou radostí, výjimečným klidem a velmi častými záchvaty zuřivosti, v nichž je schopna brutálně ubližovat sobě i jiným.
Benni totiž patří k dětem, které bývají nazývány bořiči systému, protože odmítají dlouhodobě přijímat jakákoliv pravidla nebo jakýkoliv systém. Proto si s nimi přes veškerou snahu často ani dlouholetí vychovatelé či další specialisté nevědí rady. Ve filmu mezi ně patří především sociální pracovnice paní Bafané (Gabriela Maria Schmeideová) a Mischa (Albrecht Schuch), jenž má dohlížet na to, aby Benni chodila do školy. Postupně si s ní sice jako jeden z mála vytvoří úzký vztah, ten s sebou ale pro oba nese velké problémy.
Jediný, kdo by zřejmě měl šanci situaci malé Benni změnit, je její matka Bianca Klaassová (Lisa Hagmeisterová), která má ale dvě další děti, dost vlastních problémů, a navíc si vůbec nevěří, že by zvládla dceru, jež přitom po její lásce a přítomnosti ve svém životě touží více než po čemkoliv jiném.
Trailer k filmu Bořič systému:
Zhruba dvouhodinový snímek, který měl na Berlinale světovou premiéru, příběh mladé dívky líčí velmi přímým způsobem, který nedává divákovi čas na vydechnutí. Opakovaně navíc nabízí jiskřičky naděje, že by se život Benni mohl změnit, které ale většinou zase rychle mizí. Pro diváka tak nemusí představovat zrovna nejsnazší podívanou.
Šestatřicetiletá režisérka Fingscheidtová, která je také autorkou scénáře, přípravě dramatu věnovala několik let. "Strávila jsem několik týdnů v domově pro děti, poté v psychiatrické léčebně pro děti. Dostalo se mi velké podpory od řady expertů, vedla jsem mezi 60 a 80 individuálními rozhovory," poznamenala k podrobným rešerším.
Pečlivě se připravovala i desetiletá Helena Zengelová na roli Benni. "Četla jsem si s mámou scénář, a pak jsme o něm s mámou mluvily. Bavily jsme se o tom, co by s tou dívkou mohlo být v nepořádku, proč prožívá takovým způsobem, co se v ní děje," uvedla na tiskové konferenci. Díky tomu i rozhovorům s režisérkou pak podle svých slov dobře věděla, jak má v dané chvíli ve filmu působit, jestli třeba agresivněji, nebo smutněji.
Právě výkon Zengelové v hlavní roli řada kritiků vyzdvihuje. Podle listu Der Tagesspiegel je dětskou hvězdou na vzestupu, list Berliner Kurier ji zase řadí k největším adeptkám na Stříbrného medvěda pro nejlepší herečku. Přesvědčivý výkon mladé herečky je i podle magazínu Die Zeit jedním z důvodů, proč si drama může dělat nárok na některé z hlavních ocenění festivalu. Server rozhlasové a televizní stanice SWR zase o filmu píše jako o velkolepém celovečerním debutu Fingscheidtové.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.