Komparzisté chtějí vysoké odškodné za zranění při Valkýře
25.08.2008 15:14
Jedenáct milionů dolarů (téměř 182 milionů korun) bolestného chce 11 berlínských komparzistů po producentovi historického filmu Valkýra, při jehož natáčení se před rokem zranili. Producentem snímku je americký herec Tom Cruise, jenž si v něm zároveň zahrál hlavní roli Clause von Stauffenberga, strůjce nezdařeného atentátu na nacistického vůdce Adolfa Hitlera.
Žádost o odškodné je další z řady nepříjemností, které od počátku doprovázely vznik snímku a které se v posledních měsících ještě umocnily opakovanými nejasnostmi kolem jeho světové premiéry a uvedení do kin.
Jedním z největších skandálů bylo zranění několika komparzistů, představujících vojáky wehrmachtu, při pádu z korby nákladního auta. Když se v zatáčce uvolnila bočnice, příležitostní herci vypadli. Přivodili si při tom mimo jiné pohmožděniny a odřeniny na hlavě, s nimiž museli být ošetřeni v nemocnici.
Podle německého zpravodajského týdeníku Focus požadují nyní statisté po Cruiseovi a produkční firmě United Artists dohromady 11 milionů dolarů jako odškodné. Pokud se s americkými filmaři nedohodnou, podají komparzisté v Kalifornii žalobu, uvedla jejich právní zástupkyně Ariane Bluttnerová.
Tajuplné spiknutí ohledně premiéry
Produkční firmu United Artists řídí spolu s několika partnery sám Cruise. Jde o dceřinou společnost filmové společnosti Metro-Goldwyn-Mayer (MGM), která odpovídá za distribuci filmu.
MGM se postarala o dokonalý zmatek kolem premiérového uvedení filmu. Do amerických kin měl původně vstoupit už v červnu, pak se termín odsunul na říjen a nakonec na únor příštího roku. Film má zahajovat 5. února příštího roku mezinárodní filmový festival Berlinale. Naposledy však MGM prohlásila, že do amerických kin bude snímek uveden už 26. prosince tohoto roku, čímž by uvedení v Berlíně ztratilo glanc světové premiéry.
Natáčení filmu režiséra Bryana Singera, v anglickém originále s názvem Valkyrie, doprovázely četné nesnáze. Filmový štáb obtížně získával povolení k natáčení v berlínských vojenských a policejních objektech, znovu natočeny musely být některé scény, když prý byla "nešťastnou náhodou" zničena část filmového materiálu.
Sám Cruise je v Německu považován za mnohem kontroverznější osobu než plukovník wehrmachtu. Zatímco velká část Němců dnes považuje Stauffenberga za hrdinu, Cruise se znelíbil hlavně německým úřadům pro svou příslušnost ke kontroverzní scientologické církvi. Sám film podle historiků trpí historickými nepravdami, polopravdami a nepřesnostmi.
Název operace Valkýra (německy Operation Walküre) označuje nejznámější a zároveň neúspěšný pokus o atentát na Adolfa Hitlera. Uskutečnila jej 20. července 1944 skupina vyšších německých důstojníků v Hitlerově hlavním stanu Vlčí doupě. Plán s tímto krycím názvem v širším pojetí vypracovali důstojníci nacistické armády pro případ velkých vnitřních nepokojů v Třetí říši. Předpokládal převzetí moci wehrmachtem, který měl v případě nutnosti obsadit centrály gestapa, SS a NSDAP v Berlíně.
Foto: MGM
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.