Filmové ceny
Lvi jsou rozdáni, teď mají Češi šanci i na Oscarech
07.03.2023 16:16 Původní zpráva
Zatímco na Českých lvech ovládl film Il Boemo režiséra Petra Václava hned šest z jedenácti kategorií, ve kterých byl nominován, do celosvětového filmového klání o Oscary se nejlepší český film loňského roku nedostal. Šanci odnést si prestižní sošku však 12. března budou mít čtyři čeští tvůrci, kteří se podíleli na vzniku německého snímku Na západní frontě klid, jenž se natáčel v tuzemsku.
V sobotu 4. března byli v pražském Rudolfinu a v přímém přenosu na ČT předání Čeští lvi za rok 2022. Absolutním vítězem třicátého ročníku Cen České filmové a televizní akademie se stal snímek Il Boemo o životě hudebního skladatele Josefa Myslivečka s Vojtěchem Dykem v hlavní roli. Z jedenácti nominací proměnil ve výhru rovnou šest, včetně Českého lva za nejlepší film a za režii pro Petra Václava. Ocenění za nejlepší ženský výkon si odnesla Klára Melíšková za roli v televizním filmu Podezření a ze všech hlavních mužských rolí nejvíce zaujal Michal Kern ve filmu Arvéd. Za vedlejší herecké výkony si sošky odnesli Marcel Bendig (Banger.) a Matha Issová (Buko).
Žádný z oceněných sice nemá 12. března v Los Angeles možnost dosáhnout i na nejvyšší světovou filmovou cenu, Oscara ale mají šanci vyhrát jiní čtyři Češi. Všechny spojuje to, že se podíleli na natáčení německého filmu Na západní frontě klid v režii Edwarda Bergera. Adaptace slavného válečného románu Ericha Maria Remarqua se natáčela v České republice od března do května 2021. Bojiště i se zákopy vzniklo na letišti v Milovicích, točilo se ale i na jiných lokacích včetně filmových studií na Barrandově. "Německá produkce tohoto filmu u nás utratila celkem 430 milionů korun nejen za filmové profese, ale také za celou řadu nefilmových profesí a služeb," uvedla vedoucí Czech Film Commission Pavlína Žipková k přínosu působení zahraničního štábu na našem území.
V čele česko-německého štábu stál producent Pavel Müller (Sirena Films). Do týmu si vybral i Lindu Eisenhammerovou, která má šanci uspět v kategorii masky, Viktora Prášila, nominovaného na Oscara v kategorii zvuk, Kamila Jafara, který může zabodovat za speciální efekty, jako jsou kouř, oheň, výbuchy nebo umělý sníh, a Viktor Müller za vizuální efekty. Podle náměstka ministra kultury Michala Šaška, který čtveřici Čechů přivítá večer před udílením Oscarů na slavnostní recepci v Los Angeles, dokládá jejich nominace světovou úroveň českého filmového průmyslu.
Linda Eisenhamerová dříve pracovala například na filmech Anthropoid, Spider-Man: Daleko od domova nebo Iluzionista, zvuk z dílny Viktora Prášila zazněl ve filmech Žižka, Havel nebo Ženy v běhu a trikaři Viktor Müller a Kamil Jafar pracovali například na snímcích Teroristka či Nabarvené ptáče. Jeden z nejvýraznějších snímků roku 2022 si už odnesl sedm cen Britské akademie filmového a televizního umění BAFTA včetně ceny za zvuk pro Viktora Prášila, ceny za nejlepší film, nejlepší cizojazyčný film, režii, adaptovaný scénář, hudbu a kameru. Mezi 14 nominacemi nechyběli Kamil Jafar a Viktor Müller za speciální vizuální efekty. Viktor Prášil byl za zvuk ve filmu Na západní frontě klid nominován i v prestižních zvukařských cenách CAS Awards, které letos Cinema Audio Society udělila po devětapadesáté, tam ale v kategorii hraných filmů porotu více oslovil snímek Top Gun: Maverick.
Film Na západní frontě klid se 12. března o Cenu Akademie utká hned v devíti kategoriích, stejně jako černá historická komedie Víly z Inisherinu s Colinem Farrellem v hlavní roli. Nejvíce nominací má však snímek Všechno, všude, najednou, který má šanci hned v jedenácti kategoriích. O sošku za nejlepší film se s prvními dvěma jmenovanými snímky utkají ještě nový Avatar, Top Gun, filmy Tár, Trojúhelník smutku, Women Talking a Fabelmanovi od slavného Stevena Spielberga, který zaboduje také o cenu za nejlepší režii.
V historii se Oscara za nejlepší film povedlo vyhrát jen třem tuzemským snímkům. Obchodu na korze (1965, Ján Kadár a Elmar Klos), Ostře sledovaným vlakům (1966, Jiří Menzel) a Koljovi (1996, Jan Svěrák). Dvě sošky Akademie za režii si odnesl Miloš Forman (Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus a nominace za Lid vs. Larry Flynt). Oscary za Amadea si odnesli také Karel Černý za výpravu a dekorace a Theodor Pištěk za kostýmy. Cenu za filmovou píseň obdržela také Markéta Irglová (2007, Once) a Jan Pinkava si odnesl v roce 1997 Oscara za animaci krátkého filmu Geriho hra.