Festival v Benátkách
Machatého Extase získala cenu za nejlepší restaurovaný film
07.09.2019 19:59 Aktualizováno 07.09. 21:09
Slavný černobílý snímek českého režiséra Gustava Machatého Extase z roku 1932 získal na festivalu v Benátkách cenu za nejlepší restaurovaný film v sekci Venice Classics. Světová premiéra digitálně restaurované Extase se uskutečnila v předvečer zahájení prestižního festivalu 27. srpna. Snímek se tak vrátil do Benátek po 85 letech, protože se zde promítal v roce 1934 a způsobil tenkrát skandál. Cenu si převzal kurátor hudby a restaurátor zvuku Jonáš Kucharský z Národního filmového archivu.
V sekci Venice Classics byly tento rok společně s Extasí uvedeny filmy jako Crash Davida Cronenberga, New York, New York Martina Scorseseho či Bílý šejk Federika Felliniho. Film Extase digitálně restauroval Národní filmový archiv ve spolupráci s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary ve společnosti L'Immagine Ritrovata v Boloni.
"Pro Národní filmový archiv je to mimořádný úspěch, zvláště když přihlédneme k tomu, jaká byla mezi restaurovanými filmy letos konkurence. Náš restaurátorský tým odvedl vynikající prací a ocenění patří všem, kdo se na návratu Extase do kin podíleli," sdělil ředitel Národního filmového archivu (NFA) Michal Bregant.
Extase Gustava Machatého, která vstoupila do distribuce v roce 1933, se řadí k nejambicióznějším českým filmům 30. let. Hlavní roli ztvárnila tehdy osmnáctiletá Hedy Kieslerová, kterou tato role proslavila po celém světě. Takže i když hrála pod jménem Hedy Lamarrová od 30. let v Hollywoodu, její role v Extasi pro ni zůstala osudovou. Na jednoduchém příběhu, v němž novomanželka Eva prožije první milostné vzplanutí nikoliv s postarším manželem Emilem, ale s mladým inženýrem Adamem, rozehrál Machatý za pomoci kameramana Jana Stallicha extravagantní obrazovou oslavu vášně a lidské práce plnou symbolů a metafor.
Extase byla původně vyrobena ve třech jazykových verzích - české, německé a francouzské a další verze později vznikaly zejména kvůli cenzurním zásahům či rozhodnutím distributorů a podobně. Cílem restaurování, které provádělo italské studio L´Immagine Ritrovata, je zpřístupnit film v původní české jazykové verzi, která vstoupila do distribuce v roce 1933. Pro restaurování zvuku i obrazu bylo třeba kombinovat mnoho různých materiálů a prvků, pouze ale takových, které byly prokazatelně přítomné v původní české verzi, sdělila mluvčí NFA Veronika Bokšteflová.
Nakonec k restaurování sloužilo šest zdrojů - filmové materiály uchované v Cinémathèque suisse, Danish Film Institute, Filmmuseum München a francouzském CNC. Ze sbírky Národního filmového archivu byl využit duplikační negativ a duplikační pozitiv.
Extase se na benátském filmovém festivalu promítala třikrát a vždy před vyprodanými sály - poprvé v předvečer prvního festivalového 27. srpna a dvakrát v rámci sekce Venice Classics. Do českých kin vstoupí restaurovaná Extase na začátku roku 2020, dodala mluvčí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.