Mezi nejlepší oscarové režiséry patří také <span>Forman</span>

Kultura
24. 2. 2008 06:00
Miloš Forman se může pochlubit dvěma Oscary.
Miloš Forman se může pochlubit dvěma Oscary.

Přelet nad kukaččím hnízdem.Amerika se chystá na oscarovou noc. Přečtěte si, kdo bodoval v historii. Tak třeba režisér Miloš Forman se může pochlubit dvěma Oscary. Za film Přelet nad kukaččím hnízdem (1976) a Amadeus (1985) získal dvě zlaté sošky.

Slavný režisér má stejný počet Oscarů jako jeho kolegové Oliver Stone, Steven Spielberg a Clint Eastwood. Ze současných režisérů jsou na tom nejlépe a vévodí tak oscarovým statistikám.

Výběr ze statistik cen americké Akademie filmových umění a věd, známých Oscarů, které budou letos udíleny po osmdesáté:

Nejvíce Oscarů

- Nejvíce cen, celkem 11, si odnesly tři snímky - Ben Hur (za rok 1959), Titanic (1997) a Pán prstenů: Návrat krále (2003). Beh Hur získal Oscary mimo jiné za nejlepší film, režii a mužské herecké výkony v hlavní i vedlejší roli; z tuctu nominací neproměnil jen tu ve scenáristické kategorii. Ceny pro nejlepší film a za režii získali i tvůrci Titaniku a třetího dílů Pána prstenů, kterému se navíc podařilo proměnit všech 11 nominací.

Nejvíce nominací na Oscara

Titanic- Nejvíce nominací, celkem 14, získaly filmy Vše o Evě (1950) a Titanic. Zatímco ale velkofilm o lásce na později potopené lodi proměnil před deseti lety 11 z nich, drama z divadelního prostředí si odneslo cen jen šest, mezi nimi ale i tu pro nejlepší film a za režii. Deset a více nominací pak během let získalo dalších 73 snímků, mezi nimi například Jih proti Severu (1939; 13 nominací), My Fair Lady (1964; 12) či Schindlerův seznam (1993; 12).

- Jen tři filmy získaly zároveň cenu pro nejlepší film, za režii, scénář a mužský i ženský herecký výkon v hlavní roli. Prvním bylo Stalo se jedné noci (1934) režiséra Franka Capry s Clarkem Galblem v hlavní roli, druhým Formanův Přelet nad kukaččím hnízdem (1975). Zatím naposledy se to před 16 lety podařilo Mlčení jehňátek (1991). Je zajímavé, že všechny filmy získaly ceny jen v těchto pěti kategoriích.

Meryl StreepováNejvíc nominací v ženské kategorii 

- Z herců získala nejvíce nominací Meryl Streepová, naději na cenu akademie měla čtrnáctkrát, sošky si ale odnesla jen dvě. Druhé místo patří s tuctem nominací a rekordními čtyřmi cenami Katharine Hepburnové. Stejně nominací jako Hepburnová získal i nejúspěšnější herec Jack Nicholson, který proměnil tři. To jej spolu s Waltrem Brennanem (hercem vedlejších rolí, slavným ve 30. a 40. letech) řadí i do čela žebříčku podle získaných cen.

Nejúspěšnější režiséři

- Nejúspěšnějším režisérem zůstává už přes půl století John Ford. Z pěti nominací si odnesl čtyři Oscary, dva dokonce ve dvou letech po sobě - za adaptaci Steinbeckových Hroznů hněvu (1940) a romanci Bylo jednou zelené údolí (1941). Posledního Oscara si pak před 55 lety odnesl za Tichého muže s Johnem Waynem v roli boxera na odpočinku. Ze současných režisérů jsou na tom nejlépe se dvěma cenami Miloš Forman, Oliver Stone, Steven Spielberg a Clint Eastwood.

Největší smolaři

- Největším smolařem Oscarů je zvukař Kevin O'Connell, který z 19 nominací (mimo jiné Con Air či Pearl Harbor) neproměnil ani jednu. Ceny unikly i držitelům 15 nominací, výtvarníkovi Rolandu Andersonovi (Snídaně u Tiffanyho a další) a skladateli Alexi Northovi (Kleopatra či Kdo se bojí Virginie Woolfové?). Northovi akademie nakonec v roce 1986 udělila čestného Oscara, podobně jako o sedm let později Federika Fellinimu, který neproměnil žádnou z osmi nominací za scénáře a čtyři za režii.

E.T. mimozemšťanE. T. - Mimozemšťan zabodoval

- Z žijících umělců má na svém kontě nejvíce nominací hudební skladatel John Willimas, stálý spolupracovník Stevena Spielberga či George Lucase. Ze 45, které od roku 1967 nasbíral, jich proměnil pět, například za E.T. - Mimozemšťana a Schindlerův seznam. Více nominací získali už jen Walt Disney (64 nominací a rekordních 26 cen, vesměs za krátké filmy) a skladatel Alfred Newman (45 nominací za hudbu a další dvě v době, kdy skladatelé nebyli v této kategorii nominováni; proměnil jich devět).

Nominace v kategorii neanglicky mluvený film 

- V kategorii pro nejlepší neanglicky mluvený film získaly nejvíce nominací, celkem 34, filmy vyslané Francií, druhá je Itálie (27 nominací) a třetí Španělsko (19). Oscar nejčastěji, desetkrát, zamířil do Itálie, Francie (devět cen) a Španělska (čtyři ceny). Sovětský svaz spolu s Ruskem má na kontě také čtyři Oscary, tři ceny (a devět nominací) řadí Československo a ČR na čtvrté místo, spolu s Nizozemskem a Švédskem.

Foto: Profimedia.cz

Autor: ČTK , - lu -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ