Vzdělávací obor
Oukropcův Modrý tygr je v programu filmové výchovy dětí
03.10.2018 18:47
Český film Modrý tygr režiséra Petra Oukropce se stal součástí mezinárodního programu CinEd. Ten se pomocí francouzské metodiky zaměřuje na zlepšení filmové výchovy dětí v devíti evropských zemích. Ve středu o tom informovala koordinátorka české části projektu Eva Paroulková.
Filmová výchova se dostala do českých základních škol a gymnázií jako doplňkový vzdělávací obor v roce 2010. Podle vysokoškolské pedagožky a odbornice na tuto problematiku Terezy Czesany Dvořákové ji dnes ale lze nalézt pouze na 13 procentech gymnáziích a na jednom až dvou procentech základních škol. CinEd se snaží situaci zlepšit.
Program poskytuje možnost promítat filmy ve školách, kinech i dalších kulturních institucích. Pedagogové a lektoři po registraci na www.cined.eu získávají přístup ke stažení a streamování filmu i kompletní materiály pro podporu pedagogické práce s daným snímkem. Součástí materiálů je jak návod pro učitele, jak film se žáky analyzovat, tak studentské pracovní listy či připravené ukázky a fotografie. Veškerou metodickou podporu, jejíž součástí je i možnost seminářů, poskytuje CinEd zdarma.
"Projekt vychází z dvacetileté zkušenosti vycházející z vývoje a práce s filmovou výchovou ve Francii. Metoda se vrací k úplným základům, jak vidět a slyšet film," řekla Dvořáková. "Cílem není kritická reflexe, protože si projekt vybírá filmy apriori kvalitní a umělecky hodnotné, ale porozumět samotné filmové řeči," dodala.
Filmová výchova je poté vedena jako diskuse. Děti se tak mají naučit popsat své emoce a náladu, kterou k filmu cítí, umět pochopit pocity postav a postupně chápat například i práci s kamerou.
Škála nabízených filmů v rámci programu CinEd zahrnuje řadu filmů pro děti a mládež od poválečného období do současnosti. V současnosti projekt poskytuje kolekci 15 evropských snímků s českými titulky. Za poslední dva roky se v ČR uskutečnilo 187 projekcí a do projektu se zapojilo 137 českých učitelů a kulturních pracovníků.
Mezinárodní program filmové výchovy CinEd letos vstoupil do čtvrtého roku existence. Kromě České republiky, kde je partnerem Asociace českých filmových klubů, působí například ve Francii, Španělsku či Bulharsku. Na letošním festivalu v Cannes se CinEd dostal mezi výběr Evropské komise šesti nejúspěšnějších projektů v této oblasti. Tématu filmové výchovy se v ČR věnuje také nezisková organizace Animánie, která například pořádá festival v Plzni.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.