Nová expozice
Pelhřimov rozšířil síň Lipských o filmový ateliér
04.04.2019 11:32
Kulturní zařízení města Pelhřimova ve Šrejnarovském domě otevřelo natáčecí ateliér filmu Ať žijí duchové, který režíroval Oldřich Lipský. Rozšířilo tak expozici z roku 2005 věnovanou pelhřimovské rodině Lipských, ze které pochází Oldřich a jeho bratr, herec Lubomír. Filmová expozice je jedním z míst, kam zve celoroční turistický projekt Vysočina filmová, řekla Magdaléna Svatoňová z Vysočina Tourism.
Síň Lipských nazvanou MÚZYum se v roce 2016 musela uzavřít kvůli nutným stavebním úpravám domu. S větším počtem exponátů se znovu otevřela před dvěma lety. Nyní přibyl i filmový ateliér, jehož součástí je fototapety hradu Krakovec, kde žil filmový Brtník z Brtníku, a filmového štábu a dekorace dotvářející pohádkové scény. Síň Lipských ročně navštíví asi 1500 lidí, uvedl ředitel Kulturního zařízení města Pelhřimova Martin Ecler.
Ve Šrejnarovském domě se otevřela i nová expozice, která má turisty komplexně informovat o městě. Obě nové instalace stály přibližně 150 tisíc korun.
"Chtěli jsme udělat nějakou souhrnnou expozici o tom, co lidé v Pelhřimově najdou, o historii, současnosti i o tom, co mohou navštívit u nás i jinde v okolí, včetně toho, jaká máme partnerská města," řekl Ecler. Jedním z exponátů je i model Pelhřimova v podobě z konce 19. století.
Vysočina filmová navazuje na zřízení filmové kanceláře, která má propagovat kraj jako atraktivní filmařskou lokaci. Vysočina Tourism letos kancelář podporuje zážitkovou hrou s filmovou tematikou, která turisty zavede na 26 míst na Vysočině. Hlavní cenou losovanou na podzim bude návštěva filmových ateliérů, řekla Svatoňová.
Filmovou expozici jako letošní novinku nabídne i hrad v Ledči nad Sázavou, který se po zimní pauze znovu návštěvníkům otevře 6. dubna. Hrad si vypůjčil kostýmy a rekvizity z pohádky Čertí brko režiséra Marka Najbrta, která se v Ledči natáčela před dvěma lety. K vidění budou minimálně letošní návštěvnickou sezonu, řekl kastelán hradu Luděk Šíma. Ledečský hrad je pro filmaře atraktivní. A tak budou součástí expozice i fotografie z dalších filmových projektů, které na hradě vznikaly. V Ledči se za uplynulých dvacet let natáčelo 14 filmů včetně druhého dílu pohádky Jiřího Stracha Anděl Páně.
Vysočina není jen kulisou filmových děl. Mnohé památky spolupracují s filmaři při půjčování nutných rekvizit. Svůj mobiliář pravidelně filmařům poskytuje zámek v Náměšti nad Oslavou nebo v Jaroměřicích nad Rokytnou. "Už máme za sebou letos dva filmy, půjčovali jsme věci na natáčení filmu Poslední aristokratka a norského filmu Atlantic Crossing a chystají se další dva díly Marie Terezie," řekl jaroměřický kastelán Radim Petr.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.