Ve dnech 12. až 16. března se v kině Národního filmového archivu Ponrepo v Praze zastaví Mezinárodní festival německého filmového dědictví Cinefest. Jeho jedenáctý ročník je nazván "Proti? Veřejnost!" a nabídne sedm dokumentů.
"Přehlídka je putovní, v Praze se uskuteční po Hamburku, Berlíně a Wiesbadenu. Čekají na ni ještě v Itálii, Rakousku a Švýcarsku," řekl David Havas z Národního filmového archivu.
U zrodu tématu letošního Cinefestu stál projekt Německé badatelské společnosti (DFG) Dějiny dokumentárního filmu v Německu 1945-2005. Stálí organizátoři - hamburské filmologické centrum CineGraph a berlínský Bundesarchiv - se shodli soustředit se na období od počátku 60. let, kdy se role dokumentárního filmu jako prostředku reflexe politického dění zásadně proměnila. A to v tak odlišných podmínkách, jaké existovaly v Západním a Východním Německu, v dalších německy mluvících zemích či v jiných končinách politicky rozdělené Evropy.
Podle Havase přináší zadání nového ročníku Cinefestu českým divákům ještě větší počet "objevů" než v letech předchozích. "Kromě klasického díla Bez slunce režiséra Chrise Markera z roku 1982, uvedeného na plátně našeho kina naposled před osmi lety, promítneme totiž všechny ostatní tituly v Ponrepu poprvé," vysvětlil Havas.
V programu se objeví například dokument My žijeme v Praze..., který Tomáš Mazal a Pablo de Sax natočili amatérsky v polovině 80. let. Zachytili v něm legendu, kterou titulky uvádějí jako "undergroundovou superstar" - básníka a filosofa Egona Bondyho v jeho oblíbených pražských zákoutích. Zajímavá jsou i některá náhodná setkání, například s kritikem Janem Lopatkou, básníkem Fandou Pánkem či legendárním Vincentem Venerou.
Uveden bude i slovenský tři roky starý snímek Zuzany Piussi Křehká identita či téměř čtyřhodinový opus Karla Vachka z roku 1992 Nový Hyperion aneb Volnost, rovnost, bratrství.
"Proti? Veřejnost!" Festival Cinefest se zastaví v Ponrepu
Kultura
8. 3. 2015 15:40Ilustrační foto.
Autor: ČTK Foto: Shutterstock , Youtube