Kultura
Ruské filmy: svéráz historické pravdy
08.10.2017 15:28 Původní zpráva
Ruská kinematografie vytvořila po kratší odmlce dvě pozoruhodná díla. Film Krym prostřednictvím milostného příběhu oslavuje anexi poloostrova. Snímek Matylda o lásce mezi carem a baletkou zase vyvolal nevoli pravoslavných věřících a několik žhářských útoků na kina a studia.
Na nápad natočit film o záboru Krymu přišel podle režiséra a producenta Alexeje Pimanova ministr obrany Sergej Šojgu. "Bavili jsme se spolu a on dal najevo, že by bylo dobré dostat události března 2014 na filmové plátno," řekl Pimanov v rozhovoru pro agenturu TASS. Režisér, který šéfuje mediálnímu holdingu ministerstva obrany s názvem Rudá hvězda a v televizi má vlastní pořad Člověk a zákon, se pak sám ujal natáčení.
Vytvořil mimořádně efektní propagandistické dílko v sovětském stylu, zabývající se příliš čerstvými události, než aby bylo možné je bez emotivních reakcí filmově zpracovat. Zásadním problémem však je, že staví na událostech, které se nikdy nestaly.
Protesty jako reklama
V rozhovoru pro server Realnoje vremja Kalinin například pohrozil muslimům vysídlením z Moskvy. V kauze Matilda ale našel nečekaného spojence právě ve většinově islámských regionech na Kavkaze. "Nebudeme ztrácet čas sledováním filmu, který je nemravný, bezduchý a nemorální ke své vlasti," prohlásil čečenský prezident Ramzan Kadyrov, žádost nepromítat film na území republiky přišla do Moskvy i z Dagestánu. Protestní kampaní, v tomto případě nenásilnou, o sobě dalo vědět také dosud málo známé hnutí Sorok sorokov (Čtyřicet čtyřicítek).
Autorem je editor ČRo - Radiožurnálu.
* Jaký je děj obou filmů?
* Ke kterým událostem z plátna nedošlo?
* K jakým útokům konkrétně došlo?
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.