Návštěvnost slovenských filmů na Slovensku i jejich produkce v posledních letech výrazně roste. Byly časy, kdy chodilo na slovenský film jen několik tisíc diváků, ročně jich bylo jen asi 30 tisíc, postupně se to zlepšovalo, v roce 2012 přišlo poprvé přes 100. tisíc diváků, v roce 2016 jich bylo 300 tisíc, uvedl na Letní filmové škole (LFŠ) v Uherském Hradišti v rámci programu Inventura slovenského filmu filmový publicista Miroslav Ulman.
"Minulý rok přišlo téměř 1,5 milionu diváků. Oproti roku 2006 to byl téměř stonásobný nárůst, což je nepředstavitelné," řekl Ulman. Letošní návštěvnost by však měla být nižší. V desítce nejnavštěvovanějších filmů loni byly čtyři slovenské snímky.
Slovenskou filmovou produkci, která po rozdělení Československa výrazně poklesla, pomohl podle Ulmana oživit program audiovize na ministerstvu kultury a audiovizuální fond, který vznikl v roce 2010. "Od roku 2012 vyrábíme asi 20 dlouhometrážních filmů ročně. Letos by jich do konce roku mohlo být dokončených 25 až 30, včetně dokumentů," uvedl Ulman, podle kterého však zemi chybí filmové ateliéry. "Jinak si myslím, že jsme se dostali na evropský standard, co se týče audiovize," uvedl Ulman.
Na Slovensku se také stabilizovala podpora filmařů, Audiovizuální fond má podle svého ředitele Martina Šmatláka letos k dispozici šest milionů eur ze státního rozpočtu a 2,5 milionu eur od dalších přispěvatelů.
Podle režiséra a prezidenta Slovenské filmové a televizní akademie Martina Šulíka přinesla krize v 90. letech také něco pozitivního. "Slovenská filmařská obec se zkonsolidovala a začala spolu komunikovat," řekl. Přibylo také žánrů, na Slovensku se točí thrillery, romantické komedie i investigativní politické dokumenty. Podle Šulíka přibylo také mladých autorů včetně žen. "Z hlediska genderového prošla generace velkou obrodou. Toto je možná naše tajné eso v rukávu," uvedl Šulík.
Podle některých odborníků by se měla posílit tvorba slovenských televizí, chybí také kvalitní filmy středního proudu, které by byly schopné oslovit řadu diváků, ale měly by mít jistou úroveň.
LFŠ uvádí například letošní Šulíkův snímek Tlumočník, tragikomickou road movie dvou starých pánů po Slovensku, který vznikl v koprodukci ČR, Slovenska a Rakouska. Uvede také studentské filmy Martiny Buchelové a Michala Blaška, promítat se budou i filmy českých režisérů, které vznikly v česko-slovenské koprodukci.
Scenárista Lubor Dohnal dostane výroční cenu Asociace českých filmových klubů, která LFŠ pořádá. V 60. letech stál u zrodu zásadních filmů Ela Havetty, Juraje Jakubiska či Juraje Herze.