Adaptace jeho děl na jevišti či v televizi, dokumentární pořady, publikace méně známých písemností: sté výročí narození Ingmara Bergmana v roce 2018 slibuje, že vrhne nové světlo na režiséra intimních zákoutí zesnulého před deseti lety.
Švédský režisér, který zemřel v roce 2007 ve věku devětaosmdesáti let, by své sté narozeniny slavil 14. července 2018. Nadaci, která nese jeho jméno, byl svěřen úkol koordinovat mnohačetné akce, které se budou k této příležitosti konat.
Originální snímky, vytvořené na základě jeho díla, se objeví všude ve světě. Francouzské, švédské či německé filmy budou pojednávat o této fascinující osobnosti, kterou poznamenalo dětství, ženy a téma smrti. Na programu jsou i desítky retrospektiv, výstav a konferencí.
"Jeho díla se stala námětem šedesátky adaptací v divadle, představte si to!" říká norská herečka Liv Ullmannová, kterou Bergmanovy filmy celosvětově proslavily.
Zveřejněny budou četné písemnosti a znovu vydány některé jeho eseje a divadelní hry. Neboť umělec stříbrného plátna byl rovněž spisovatelem, autorem kreseb a koláží.
Síla jeho génia se však projevovala především na scéně, říká Liv Ullmannová, která se stala tváří filmů Persona a Podzimní sonáta. Podle Bergmanova scénáře režírovala snímek Nevěra.
Tyto filmy osvětlují to, co hlásal, ujišťuje herečka. Filtr kamery, násilí nebo krása scén, barvy jednou živé, podruhé mrazivé diváka fascinují, soudí Liv Ullmannová.
Izraelský režisér Hagai Levi, který pro americkou televizi vytvořil seriál The Affair, připraví film Scény z manželského života, který rozebírá rozpadající se manželství.
Ingmar Bergman, plodný režisér a scenárista, stejně jako Woody Allen, který jej obdivoval, měl vždy větší úspěch v zahraničí než ve vlasti. Vytvořil náročné dílo, které je někdy obtížně pochopitelné a které ve svém celku tvoří nepokojný obraz jeho chyb a vášní.
Bergman byl autorem desítek divadelních inscenací, ale proslavil se především svými filmy, v nichž se zabývá otázkami partnerského vztahu, smrti a samoty. Mezi jeho nejvýznačnější filmy patří Lesní jahody, které získaly Zlatého medvěda v Berlíně v roce 1957, Sedmá pečeť (1957), Šepoty a výkřiky (1972), Scény z manželského života (1973/74) a Podzimní sonáta (1978).
Bergman získal třikrát Oscara za nejlepší film v cizím jazyce (Pramen panny v roce 1960, Jako v zrcadle v roce 1961 a Fanny a Alexandr v roce 1983). Film Saraband z roku 2003 byl jeho poslední.
Ukázka z filmu Pramen panny:
"Saraband napsal pro mě," vzpomíná Liv Ullmannová. "Poslední den natáčení se otočil ve dveřích a rozloučil se, nezůstal ani na večeři. Místo toho letěl na svůj ostrov" Fårö v Baltském moři, který tvořil pozadí mnoha jeho filmů.
Vyhýbal se poctám a ani neopustil svůj ostrov, aby převzal Zlatou palmu v Cannes v roce 1997. Tento postoj jen posílil jeho pověst zlostného umělce.
"Když se začínají publikovat jeho knihy, jeho deník, ukazuje se, že tento muž chtěl jen dobré. Nebyl tím démonem, za nějž ho lidé považovali," zdůrazňuje Liv Ullmannová.