Symbolický návrat na AMU. Hollandová převzala čestný doktorát

Kultura
23. 3. 2017 18:00
Polská režisérka a scenáristka Agnieszka Hollandová převzala čestný doktorát.
Polská režisérka a scenáristka Agnieszka Hollandová převzala čestný doktorát.

Polská režisérka a scenáristka Agnieszka Hollandová převzala titul doctor honoris causa Akademie múzických umění (AMU) v Praze. Na slavnostním zasedání umělecké rady školy přijala diplom a zlatou medaili s řetězem jakožto odznak vědecké hodnosti. Přijetím čestného titulu se po letech symbolicky vrátila na AMU, jejíž Filmovou a televizní fakultu navštěvovala v době pražského jara a začínající normalizace. Absolvovala v roce 1971.

"Dílo Hollandové vytváří most mezi polskou a českou kulturou," uvedl rektor AMU Jan Hančil. Zdůraznil, že Hollandová uměleckým způsobem přináší myšlenky demokracie a humanismu.

"Podobnost obou kultur je zřejmá. Máme podobné geografické umístění, podobné jazyky a podobné dějiny," řekla Hollandová. "Zároveň jsme však v něčem jiní. Byla to pro mě šokující zkušenost, když jsem se ocitla na FAMU a myslela jsem, že v Čechách je jenom více zboží v obchodech a jinak jsme stejní. Ale zjistila jsem, že se ve způsobu života lišíme. Mám zkušenost odlišnosti a zároveň blízkosti," dodala.

Podle Hollandové je pro Čechy důležitá všednodennost, běžný a soukromý život a jeho krása. Ale zároveň k životu mají "civilní přístup" a mají obavy z patosu a přehánění citů. "Poláci jsou na druhou stranu v patosu silní až příliš, což občas vede k hysterii a nedostatku tolerance. Nedovedou si vážit odlišnosti, ale na druhou stranu jsou výborní do těžké doby, kdy je zapotřebí bojovat," dodala.

Děkan FAMU Zdeněk Holý ocenil její vztah k českým dějinám. "Jako v Hořícím keři i v dalších dílech nacházíme postavy, které čelí osudovému střetnutí s velkými dějinami a kladou kardinální otázku, jak tento střet přežít, aniž by člověk ztratil svoji čest," uvedl.

Udělení čestné hodnosti někdejší studentce FAMU a režisérce světového jména je oceněním její dosavadní filmové a televizní tvorby. V posledních letech se Hollandová do povědomí českých diváků výrazně zapsala třídílným dramatem pro HBO Hořící keř o Janu Palachovi, ze kterého vznikl celovečerní film. V roce 2014 získal 11 Českých lvů včetně těch hlavních, tedy za nejlepší film, režii a scénář.

V pátek 24. března se uskuteční na AMU projekce jejího studentského filmu Hřích boha.

Akademie v minulosti podobně vyznamenala například člena činohry Národního divadla v Praze Radovana Lukavského, režiséra Miloše Formana, dirigenty Charlese Mackerrase a Jiřího Bělohlávka, houslistu Josefa Suka či režiséra a dramatika Ladislava Smočka. Prvním čestným doktorem AMU se v roce 1996 stal Václav Havel.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šimánek Vít

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ