V Praze v pátek večer odstartuje filmová soutěž 48 Hour Film Project. Její účastníci musí za dva dny napsat, natočit a sestříhat krátký film o délce čtyři až sedm minut. Výsledné snímky organizátoři promítnou příští týden, kdy také vyhlásí vítěze. Pokud oceněný uspěje i v mezinárodní konkurenci, dostane možnost uvést svůj výtvor na filmovém festivalu v Cannes.
Soutěžící týmy si v pátek večer vylosují svůj žánr a všichni pak dostanou stejnou postavu, větu dialogu a rekvizitu, které musí ve filmu použít. "Jak, to už je na jejich kreativitě. Do nedělního večera ale musí film odevzdat," uvedl jeden z producentů soutěže Štěpán Etrych.
Rozhodující je podle organizátorů dobrý nápad, nikoli jakou má kdo techniku. "Žádná drahá kamera ještě sama o sobě dobrý film nenatočila," upozornil Etrych.
Soutěže se může zúčastnit každý, ať už se natáčením filmů živí, má ho jako koníčka nebo je studentem filmové školy. "Pro začínající filmaře je to brána do filmového světa, pro zkušené test jejich schopností," řekl druhý z organizátorů David J. V. Schöbl.
Vítězný snímek bude příští rok reprezentovat Prahu v Rotterdamu na celosvětovém finále v konkurenci filmů z dalších zhruba 130 měst. Nejlepší z nich se probojují na festival v Cannes.
Vítězným "osmačtyřicítkovým" filmům z Prahy se v minulosti v celosvětovém finále dařilo. Snímek Bio Buddy režisérů Jana Chramosty a Janka Cingroše skončil před dvěma lety na druhém místě a probojoval se do Cannes. Poslední pražský vítěz Den pod psa režiséra Martina Adama získal letos ve světové konkurenci ceny za nejlepší grafiku a nejlepší vizuální efekty.
Soutěž 48 Hour Film Project se poprvé konala v roce 2001 ve Washingtonu s jediným soutěžním týmem. V Praze se filmařský maraton poprvé uskutečnil v roce 2011.