Výběrem toho nejlepšího ze skečů britských populárních komiků je inscenace Monty Pythonův létající kabaret, která měla v pondělí premiéru v pražském Divadle Rokoko. Mezi dvěma desítkami dialogů se vůbec poprvé na českém jevišti objevily například ty o smrtícím vtipu, ministerstvu švihlé chůze, mrtvém papouškovi či obraně proti čerstvému ovoci. Překladatelem byl Petr Palouš.
Podle uměleckého šéfa Městských divadel pražských a režiséra Petra Svojtky předcházela premiéře dlouhá jednání a možnosti získání autorských práv na převedení těchto skečů na české jeviště. Charakterizuje je bezbřehý a místy brutální slovní i situační humor plný fantazie a nečekaných zvratů. Podobné inscenace se prý kdysi uskutečnily jen v Maďarsku či ve Španělsku.
"Nešlo nám o věrnou kopii televizní verze. Vycházeli jsme z poetiky Monty Pythonů i z literární podoby skečů. Ovšem byla to jen prvotní inspirace. Jistý startovní bod, záminka k improvizacím a herecké kreativitě, rozehrávání a chcete-li blbnutí", uvedl Svojtka.
Pro inscenaci si spolu s dramaturgem Jiřím Janků vybrali herce, schopné montypythonovské skeče tvůrčím způsobem rozvíjet. "S Vasilem Fridrichem, Radimem Kalvodou a Hynkem Čermákem jsme si již několik inscenací na podobném principu vyzkoušeli v Divadelním sdružení CD 94, dar takto pracovat má i Jiří Hána. Nováčky v tom jsou studenti Divadelní fakulty Roman Štabrňák a Barbora Poláková," uvedl Janků.
Získat práva bylo prý obtížné. Svojtka se už před lety pokoušel získat práva na jiný montypythonovský titul Život Briana pro Středočeské divadlo. Dlouho trvalo, než se dostal k agentovi, který mailovou adresu neměl a pevný telefon nebral, protože byl v kanceláři jen zřídka. "Pythoni po několikatýdenním váhání práva k Životu Briana nedali. Nicméně k jevištnímu uvedení poskytli své neméně kultovní televizní skeče," dodal.
Pod názvem Monty Python se ukrývá kultovní skupina šesti nekonvenčních britských komiků, autorů a scenáristů, kteří se dali dohromady na konci 60. let minulého století. Do roku 1974 BBC vysílala jejich půlhodinový pořad nazvaný Monty Pythonův létající cirkus. Celkem vzniklo 45 dílů, které znamenaly revoluční průlom v oblasti televizní zábavy. Bláznivý nespoutaný humor, který si nebral žádné servítky a bezostyšnou legraci si dělal snad ze všeho, našel příznivce po celém světě. Je to humor, který nestárne, protože reprízy seriálu se vysílají v televizích všech kontinentů a rodí se stále nové generace jeho příznivců.
Seriál se umístil na pátém místě ankety časopisu TV Guide o nejkultovnější televizní pořad všech dob. Skupina ještě v 70. letech natočila úspěšné filmy (Monty Python: Život Briana, Monty Python a Svatý grál, Smysl života) a pak se její členové rozešli. Většina Pythonů má vřelý vztah k Česku, rádi a poměrně často sem jezdí. Terry Gilliam tu před pár lety natočil film o bratrech Grimmových.
Foto: ČTK