František Maxmilián Kaňka patří k nejvýznamnějším stavitelům českého baroka

Kultura
18. 8. 2024 11:49
František Maxmilián Kaňka patří k nejvýznamnějším stavitelům českého baroka
František Maxmilián Kaňka patří k nejvýznamnějším stavitelům českého baroka

Unikátní barokní Vrtbovská zahrada v centru Prahy či Klementinum a Karolinum na druhé straně Vltavy jsou jedny z nejznámějších staveb, jimž vtisk podobu slavný barokního architekt a stavitel František Maxmilián Kaňka, od jehož narození uplyne 19. srpna 350 let. Kaňka, který je spolu s Janem Blažejem Santinim-Aichelem, Kryštofem Dientzenhoferem a jeho synem Kiliánem Ignácem či Giovannim Battistou Alliprandim řazen k nejvýznamnější stavitelům vrcholného baroka na území Čech, byl nejvyhledávanějším architektem významných šlechtických rodů a je podepsán pod množstvím staveb nejen v Praze.

Kaňka se narodil 19. srpna 1674 na pražském Starém Městě a získal na svou dobu vynikající vzdělání, včetně jazykových znalostí. Začínal v huti u svého otce, poté se učil u pražského stavitele Pavla Ignáce Bayera a po tovarišské cestě, pravděpodobně do Itálie a Vídně, začal spolupracovat s Alliprandim, Santinim i mladším Dientzenhoferem.

Jelikož se většinou věnoval hlavně projektování, ale už dál nevedl své stavby, stihl toho opravdu hodně. Díky přátelským vztahům s nejvýznamnějšími šlechtici své doby dostával prestižní zakázky a také vysoké honoráře. Pracoval i pro církev. Stal se v podstatě módním stavitelem, který si zakázky mohl vybírat.

Pracoval či spolupracoval především na přestavbách a rekonstrukcích nemovitostí například pro Černíny (Černínský palác, Vinoř, kaple ve Vídni), Valdštejny (Loučeň), Kinské (Karlova Koruna), Trauttmansdorffy (Jemniště, jízdárna v Litomyšli) či pány z Vrtby (Konopiště, Vrtbovská zahrada). Jeho podpis nesou i mnohé honosné šlechtické paláce na Malé Straně a Hradčanech. Pro církevní řády pracoval například na Klementinu, Zbraslavském klášteře či piaristickém chrámu Nalezení sv. Kříže v Litomyšli.

Díky svému umění, pracovitosti, ale také dobrým vztahům s vlivnými a bohatými lidmi své doby, se stal Kaňka významným a movitým pražským měšťanem, který v Dlouhé ulici provozoval pivovar. Mezi jeho časté spolupracovníky a přátele patřil Matyáš Bernard Braun, který se jako sochař podílel na téměř dvou desítkách jeho staveb. K jejich společnému dílu patří například Vrtbovská zahrada, ale třeba i pomník císaře Karla VI., který stojí u středočeského Hlavence.

Autor: ČTK Foto: ČTK/Profimedia

Další čtení

ilustrační foto

Letošní festival Divadelní Flora nabídne během 11 dnů šest desítek akcí

Kultura
22. 4. 2025
ilustrační foto

Kdo zabil prostitutku? Svědkyně řekla pravdu po 18 letech. Případ je promlčený

Kultura
22. 4. 2025
Ukázka z expozice Památníku holokaustu Romů a Sintů v Čechách v Letech u Písku

Ostuda skončila. Loni místo prasečáku v Letech vyrostl romský památník

Kultura
22. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ