Anežský klášter pořádá koncert na počest letců Royal Air Force

Kultura
6. 10. 2015 11:10
Pomník československým letcům, kteří za druhé světové války působili v britském Královském letectvu (RAF) a proslavili se hlavně v bitvě o Británii. Praha, Klárov.
Pomník československým letcům, kteří za druhé světové války působili v britském Královském letectvu (RAF) a proslavili se hlavně v bitvě o Británii. Praha, Klárov.

Klášter svaté Anežky České v Praze bude hostit koncert SUPERhrdinové na počest Josefa Františka a dalších československých a polských letců Royal Air Force (RAF), kteří se za druhé světové války zapojili do letecké bitvy o Británii. Od smrti Josefa Františka, který byl v letecké bitvě o Británii jedním z nejúspěšnějších stíhačů RAF, uplyne ve čtvrtek 75 let.

Josef František během pouhých šesti týdnů, od 30. srpna do 8. října 1940, sestřelil 17 letounů německé Luftwaffe. Zahynul den po 26. narozeninách při pádu svého letounu během hlídkového letu. Létal u polské 303. perutě a je jedním z nemnoha Čechů, kteří obdrželi nejvyšší polské vojenské vyznamenání Virtuti militari.

Výstava Brothers in Arms v londýnském Muzeu RAF připomíná zásluhy československých a polských pilotů. Na snímku panel věnovaný československému stíhacímu esu Josefu Františkovi.František byl také jedním z necelé stovky Čechoslováků, kteří v polské uniformě bojovali už během německé invaze v roce 1939. "Josef František je symbolem polsko-československé spolupráce během války," řekla Agnieszka Kwiatkowská, ředitelka Polského institutu v Praze, který koncert spolupořádá.

V Anežském klášteře vystoupí polské smyčcové kvarteto Apollon Musagete Quartett, které patří mezi přední mladé smyčcové soubory v Evropě. Zazní mimo jiné Meditace na staročeský chorál Svatý Václave od Josefa Suka a dále skladby Antonína Dvořáka a Krzysztofa Pendereckého.

Koncert také poslouží jako prezentace výstavy Battle of Britain (Bitva o Británii), která je dílem polského Ústavu národní paměti a na jejímž vzniku se podílel český Ústav pro studium totalitních režimů. "Nesmíme zapomínat na naše společné hrdiny. V posledních letech, kdy se v médiích - jak v Polsku, tak v Česku - opakovaně objevují teze o krizi středoevropské spolupráce, postavy jako Josef František, které připomínají společný boj našich národů za svobodu, jsou neocenitelným zdrojem inspirace," podotkla Kwiatkowská.

Válečný veterán a pilot RAF Imrich Gablech (druhý zprava). Zleva Josef Joe Vochyán a Zdeněk Sadecký ze Czech Spitfire Clubu a František Žitný a Zdeněk Roh ze Svazu letců.V letecké bitvě o Británii se v létě 1940 bránila oslabená Británie agresivnímu německému postupu. Během tří měsíců se nad Británií střetly tisíce letounů. Na britské straně se do bojů zapojily zhruba tři tisícovky letců, z nichž přes pět set padlo a stovky utrpěly vážná zranění. Mezi piloty bylo několik stovek zahraničních stíhačů, vedle Poláků a Čechoslováků také Novozélanďané a Kanaďané.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Mundil Stanislav, Pavlíček Luboš

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ