Československý beat-festival se po 50 letech vrátil do Lucerny

Kultura
17. 12. 2017 21:00
Po 50 letech se na pódium pražské Lucerny vrátil 17. prosince československý beat-festival a s ním i někteří z jeho tehdejších účastníků. Na snímku je Vladimír Mišík (vpravo).
Po 50 letech se na pódium pražské Lucerny vrátil 17. prosince československý beat-festival a s ním i někteří z jeho tehdejších účastníků. Na snímku je Vladimír Mišík (vpravo).

Po 50 letech se na pódium pražské Lucerny vrátil československý beat-festival a s ním i někteří z jeho tehdejších účastníků. Jsou mezi nimi třeba Synkopy 61, Vladimír Mišík i slovenská kapela Prúdy. Přišli si je poslechnout hlavně pamětníci, sál byl možná i proto upraven k sezení, obsazené ale byly i ochozy slavného pražského sálu. Návštěvníkům koncertu ve velké většině prokvétaly vlasy stříbrem, přesto mnozí třeba slavný Náhrobní kámen zpívali nahlas a někteří i se zvlhlýma očima.

První beatový festival byl několikadenní a konal se ještě v době uvolněnější společenské atmosféry v roce 1967. Byly ještě dva, v roce 1968 a v roce 1971, poté už ho ale vytlačila normalizace. Pořadatel dnešního festivalu slibuje, že příští ročník obnovené edice bude dvoudenní.

Náhrobní kámen - Petr Novák:

Koncert zahájili George and Beatovens s Karlem Kahovcem a Viktorem Sodomou. Karel Kahovec se zúčastnil prvních dvou historických festivalů v roce 1967 a 1968 ještě se skupinou Flamengo a Viktor Sodoma vystupoval na druhém ročníku se skupinou Apollobeat. Vystoupil vysvlečený do půl těla, s boa okolo krku tvořeném límcem z matčina kožichu a slavnou píseň Hush z té doby má dodnes v repertoáru.

Pak na pódium přišla skupina Prúdy se svým protagonistou Pavlem Hammelem, která se nejspíš jako jediná zúčastnila všech tří ročníků festivalu. Jako třetí vystoupil Energit - kytarový mág Luboš Andršt byl účastníkem třetího ročníku jako člen skupiny Jazz Q. V současné době hraje s Energitem baskytarista Vladimír Guma Kulhánek, který na stejném, třetím, ročníku vystupoval s Vladimírem Mišíkem ve Flamengu.

Brněnské kapele Synkopy 61 se někdy přezdívá Moravští Beach Boys a patří k nejstarším skupinám, které na domácí scéně hrají. Založil je tehdy čtrnáctiletý Petr Směja. Synkopy 61 získaly na festivalu v roce 1967 cenu jako nejlepší moravská skupina. Čtyři členové ze šesti jsou pamětníky historických beat-festivalů.

Vladimír Mišík a ETC....hrál až na druhém ročníku festivalu a vystupoval se skupinou Blue Effect. Dostali tehdy cenu jako skupina roku i jako objev roku a jejich nesmrtelná píseň Sunny Grave (Slunečný hrob) se stala nejlepší skladbou festivalu.

Blue Effect - Slunečný hrob:

Dnes vystoupili ještě Martin Kratochvíl se svým Jazz Q, Primitives Group s Ivanem Hajnišem a závěr koncertu patřil Leškovi Semelkovi a jeho S.L.S. Speciálně k obnovenému beatovému festivalu vyšla deska s bigbítem 60. let, kromě dnešních účinkujících je na ní hudba kapel Olympic, Soulmen, Framus Five, Flamengo, Rebels, Bluesmen, Atlantis, Matadors, Vulkán, Cardinals, Komety, Crystal a Juventus. Limitovanou edici desek pokřtili Pavol Hammel, Petr Janda a Michal Prokop.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Krumphanzl Michal, youtube

Další čtení

Mahmoud Ajjour, devítiletý chlapec, jehož fotka se stala snímkem roku

Snímkem roku World Press Photo je fotka palestinského chlapce bez rukou

Kultura
17. 4. 2025
ilustrační foto

Zelený čtvrtek: Nepůjčujte si, nehádejte se a snězte něco zeleného

Kultura
17. 4. 2025

Český masakr Němců na Švédských šancích odhaluje nová studie i komiks

Kultura
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ