Připomínáme příběh kapely, která dostala český hip hop do rádií i televizí. Jejich kmen jim to nikdy neodpustil, prý zaprodali autentickou kulturu. Před dvaadvaceti lety neměli ani občanky a smlouvy za ně podepisovali rodiče. Nyní se Chaozz po patnácti letech vrátili na pódia a čeká je finále ve Fóru Karlín. Co bude dál?
"Policiééé, policiééé, všechno tady korupcí hnije," vyřvávali v 90. letech z televize. Nyní před pravidelnou nedělní zkouškou odbavují jeden rozhovor za druhým, vzpomínají na začátky kapely a promují turné, ve které věřil už málokdo. Pokud vám to přijde až podezřele profesionálně, máte pravdu. "Měli jsme asi čtyři whiskey, takže v takový přiožralý," odpovídá Kato na otázku, v jaké fázi se Chaozz zrovna nachází. Připadám si, jako bych se ocitl na mejdanu party, jež spolu prožila ledacos, a rychle mi dochází, že je vlastně vše v pořádku.
Od vydání první desky uplynulo dvaadvacet let a tenhle kvintet se změnil jen pramálo. Jako největší problém současného fungování jmenují členové kapely pozdní příchody, případně nepříchody. Ptám se, kde je Fugaz, který jako jediný z původní sestavy chybí, a místo odpovědi se rozezní salva smíchu. "To bysme taky rádi věděli. Zapomněl se někde na cestě z Děčína, nedá se mu dovolat," chechtá se BA2S. "Nedávno se přestěhoval z Beskyd do Děčína, což je sice Praze blíž, ale očividně to moc neznamená," přihodí Kato.
Relativita času
Chaozz se loni po patnácti letech vrátili na pódium a při jednom ze dvou koncertů došlo k úsměvné situaci: skupina Prago Union pozvala do vyprodané "malé" Lucerny Chaozz, což ve výsledku znamená, že Deph předskakoval Katovi. Obě přezdívky přitom patří Adamu Svatošovi, jenž byl už v dobách Chaozzu tahounem kapely. Když ji v roce 2002 uvedli do hibernace, jako jediný se rozhodl věnovat na plný úvazek hudbě. S projektem Prago Union a vrstevnatými texty, které s nadsázkou a humorem testují limity mateřského jazyka ("Nechoď za mnou s tím, že mě posloucháš už od dětství, řekni to tý mý, ta mě ne a ne poslouchat, i když už jsme oba dospělí."), se mu podařilo seškrábnout nálepku dospívající televizní hvězdy, již semlel showbyznys. Dnes patří mezi nejrespektovanější tuzemské rapery a na koncerty Prago Union chodí i lidé, kteří s úsměvem tvrdí, že hip hop nemohou vystát.
Brali jsme to osobně
Všichni z Chaozzu se shodují, že při návratu na pódium bylo nejtěžší znovu nabýt sebevědomí za mikrofonem. "Potřebovali jsme si začít věřit, pak už to naskočilo samo," shrnuje Kato, který musel staré texty hledat pod nánosy slov z písní Prago Union. Ostatním naskočily rychleji. "Přišlo mi, jako bysme nehráli třeba dva roky. Mezitím ale vyrostla nová generace posluchačů. Člověk se nesmí dívat do kalendáře," přemýšlí Rusty. "To ne, ještě by pak mohl přijít včas," přijímá Kato nahrávku na smeč a opět se rozezní smích.
Chaozz byli v druhé půlce 90. let nejpopulárnější československou hiphopovou kapelou. Téměř ze dne na den uspěli s žánrem, který tu sice fungoval víc jak deset let, uzavřený okruh oddaných ale prakticky neopustil. Určitý příběh už ale za sebou měl. Skupina Manželé nahrála singl Jižák v roce 1984 jako odpověď na zvuky ze zahraničních frekvencí chytaných z vysokých paneláků, opomíjenými pionýry žánru je i hradecké trio Piráti. Peneři strýčka Homeboye vydali demo Peneřina těžká dřina v roce 1993, v té době už fungovali i experimentálnější WWW.
Rap do mainstreamu prosakoval skrze fenomén takzvaného eurodance, kdy syntetickou taneční hudbu zpravidla doprovázela sličná zpěvačka a svalnatý raper. "Poslouchali jsme Technotronic, Snap!, MC Hammera nebo Vanillu Ice. Až pak přišly kapely jako Public Enemy," jmenuje Kato skupiny, s nimiž později sdíleli éter hitparády Eso. Rusty se jako nejstarší z party dostal k hip hopu přes mizerně zkopírovanou kazetu s prvním albem Beastie Boys.
"Tenkrát se tradovalo, že víc lidí hip hop hraje, než poslouchá," glosuje počátky českého hip hopu BA2S. "Kolem hip hopu se tehdy motalo tak málo lidí, že všichni měli tendence něco zkoušet," vzpomíná Kato. "Každý si zkusil graffiti, brakedance, rap nebo dýdžejing. A když se nenašel ani v jednom, udělal třeba časopis. Všichni měli tehdy potřebu pro hiphopovou kulturu něco udělat a rozšířit ji mezi lidi," vysvětluje mimoděk, proč Chaozzu později nevadilo přebírat ceny Zlatý Otto od čtenářů "Bravíčka".
Na debut ...a nastal chaos natočili i jeden z prvních českých beefů, tedy sporů, v nichž si rapeři vyřizují účty verbálními útoky v textech. Skladba 1,2,3 byla věnována táborským Rapmasters, kteří sice rapovali, hudebně ale tíhli k levnému zvuku eurodance. "Je to ostuda rapu, ostuda města Tábora, diskofilní ubožáci, namyšlený hovada," rapoval Chaozz. "My jsme si hip hop představovali jinak. Podle první desky byli Rapmasters nadějná kapela, jenže pak se vydali cestou diskoték, zatímco my jsme chtěli dělat opravdovej hip hop," vysvětluje BA2S.
Rapmasters odpověděli skladbou Pořádek do chaosu, načež Chaozz vystřelili Rány slovem a přestřelka utichla stejně jako Rapmasters. "Tenkrát bylo důležité seznamovat lidi s rapem, a Rapmasters ho degradovali. Všichni si pak mysleli, že rap je nějaký disco," vzpomíná DJ Maro. "Brali jsme to osobně. Muzika se tenkrát brala mnohem víc osobně než dnes," uzavírá Kato.
Svoboda za málo peněz
Jenže když v roce 1996 podepsali smlouvu s Polygramem (dnes Universal), byli to právě Chaozz, kteří se v očích hiphopové komunity zaprodali. "Měli jsme přitom naprostou tvůrčí svobodu a desky jsme si točili, jak jsme chtěli. Žádný disco hity," brání se BA2S, že by si nechali cokoli diktovat. "Dělali jsme úplně to samý co před smlouvou. Takový úspěch jsme nečekali," vzpomíná Kato na debut, který padesát tisíc prodaných kusů proměnilo v platinu. "Koukali jsme na to jako zjara a stejně tak lidi z Universalu."
"Universal chtěl, aby na každý desce byly minimálně dva tři singly, který můžou do rádií a s klipem do televize. Ale to jsme chtěli taky," přihazuje BA2S. A jedním dechem dodává, že smlouva dvakrát výhodná nebyla. "Každý z nás měl z prodejů desek jedno procento, a to jen pokud se prodalo víc než patnáct tisíc kusů. Od třetí desky se už ani těch patnáct tisíc neprodalo, takže o peníze nešlo," popisuje Kato kontrakt, kterým se labelu upsali na pět let nebo čtyři alba. "Někdo tu špatnou smlouvu podepsat musel, aby ostatním ukázal, jak to nedělat."
O Chaozzu se mluví jako o komerčně nejúspěšnější hiphopové kapele 90. let, jejich hity rotovaly v rádiích i televizi, o koncerty neměli nouzi, přesto si po většinu kariéry, jež trvala od roku 1995 do roku 2002, museli přivydělávat bokem. Tedy když bylo třeba. "Vzhledem k tomu, že nám první deska vyšla o prázdninách mezi třeťákem a čtvrťákem, do práce jsem nechodil," směje se Kato a ostatní přikyvují. "Jednu dobu jsem jiný příjmy než z kapely neměl, ale byla to bída, takže jsem si časem musel něco najít," přihazuje BA2S a zmiňuje jednu výhodu: "Když člověk není na hudbě finančně závislý, nemusí dělat nechutný kompromisy."
Slovo kompromis člověka ale napadá, když na YouTube sleduje záznam jamu ve Snídani s Novou z roku 1996. Podle kluků to ale prostě patřilo k věci. Některé rituály mainstreamu jim přesto nešly přes jazyk, například vystupování na playback. "Proti tomu jsme se hned důrazně ohradili a byli jsme součástí hnutí, které televize donutilo, aby si pořídily vhodnou techniku," připomíná Kato. "V jedné televizi nám odmítli zapojit gramofony s tím, že jim odpálí drahou aparaturu," dodnes nechápe Rusty.
Zmoudření? Bohužel
Rychle nabytou slávu podle vlastních slov nestačili vstřebat. "Neměli jsme čas to vůbec řešit," popisuje Rusty a Kato situaci přirovnává k horské dráze. "Měli jsme mladistvé přesvědčení a reprezentovali jsme hip hop. Řekli jsme si, že natočíme čtyři desky, něco u toho zažijeme, potkáme lidi a uvidíme, kam nás to zavede," dodává. Při pohledu do zpětného zrcátka berou šest let pod Universalem jako placenou hudební školu. "Nikdo z nás tehdy pořádně nevěděl, jak se ta muzika dělá. Nikdo nevěděl, na čem se nahrává a jak těch zvuků docílit," vzpomíná Rusty.
Když čtvrtou deskou naplnili podmínky smlouvy, přišel čas zjistit, jestli se muzice opravdu chtějí věnovat. "Neměli jsme čas žít vlastní životy," vzpomíná Kato, jenž vedle hudby začal pracovat v reklamě. BA2S začal hrát po klubech jako DJ a přes den se věnoval grafice, Rusty dělá recepčního v sídle Universalu a Fugaz "zmizel" v Beskydech. Dnes tu sedí zase pohromadě a vypadají spokojeně, že se můžou vrátit k chaosu, který jejich hudba provází.
Když nadhodím téma budoucnosti Chaozzu, opět se ukáže, že tahle parta opravdu nic moc neřeší a čas nechává plynout jako Vodopády. Právě dokončují jednu skladbu, kterou si sami pro sebe podmínili návrat, a zbytek je ve hvězdách. Název Pojď se provětrat přesně popisuje atmosféru v kapele - šestnáct let se vídali na pivu, až uzrál čas do toho znovu říznout. Budou další skladby? Natočí pátou desku?
Na to odpoví turné Ale už, které vyvrcholí 31. května v pražském Foru Karlín. Chaozz ho odehrají částečně s živou kapelou a posbírají inspiraci, která je pro bezprostřední výpovědi hip hopu nezbytná. Kato pro jistotu cituje část textu z připravovaného tracku: "Jestli někdo čekal, že některej z nás zmoudřel, měl by bejt velkej fanda do čekání, páč bohužel."