Nevšední zážitek
Istanbul rozezněl hudební festival, tóny zněly i na tržnici
12.08.2018 10:50
Nad Velkým bazarem v Istanbulu, labyrintem obchodů a komerčními plícemi turecké megapole po více než půl tisíciletí, se rozhostil teplý letní večer. Tentokrát zde však nebyly slyšet hlasy obchodníků. Nikdo neláká návštěvníky, aby si koupili koberec, a vzduch tu není prosycen vůní koření. Zatímco večerní záře prosvítala okénkem, zněla uličkami bazaru orientální hudba: turecká ney, arménský duduk, balkánský ud a akordeon.
Tento koncert byl pro Velký bazar premiérou. Konal se v rámci Istanbulského hudebního festivalu, hlavní letní hudební události, která byla poprvé uspořádána v roce 1973 a kterou řídí Nadace pro kulturu a umění v Istanbulu (IKSV).
Hraje se v kostelích, synagogách, na univerzitách a nyní i na Velkém bazaru. Festival ukazuje multikulturní a multikonfesní dědictví Istanbulu a vyplňuje nedostatek moderní hudební infrastruktury ve městě.
"Je to dobrý způsob, jak využít historické lokality a přilákat tam návštěvníky i z jiných důvodů," říká umělec Kudsi Ergüner, jeden z nejlepších žijících hráčů na ney, dlouhý nástroj připomínající flétnu. "Obvykle sem lidé přicházejí jen proto, aby nakupovali," dodává.
Pestré dědictví města
Ergüner si pochvaluje akustiku místa nazývaného turecky Kapalicarsi (krytá tržnice), ačkoli nebylo k tomuto účelu postaveno.
Festival zahrnuje klasickou i tradiční hudbu a džez. Pořadatelé nabízejí koncerty na místech, jako je synagoga Neve Šalom, katolický kostel svatého Antonína Paduánského, nástupiště nádraží Sirkeci, odkud vyjížděl legendární Orient Expres.
Tato volba ukazuje dědictví pestrých stránek města, jehož historii utvářeli po boku muslimské většiny také Židé, Arméni, Řekové a další. Stopy těchto menšin, jež byly často oběťmi tragédií ve 20. století (například deportace a masakry Arménů v letech 1915-1917 za Osmanské říše), přetrvávají do dneška. Vděčí za to historickým budovám města nazývaného kdysi Konstantinopole, jež bývalo římskou, byzantskou a později osmanskou metropolí.
"Istanbul byl metropolí tří říší, domovem tří předních náboženství. To vše ve městě zanechalo svou stopu," řekla agentuře AFP ředitelka Istanbulského hudebního festivalu Yesim Gürer Oymaková. "Festival má zdůraznit historické dědictví města a navázat na jeho kulturní identitu," dodává.
Letos se jeden koncert poprvé konal v synagoze Neve Šalom, která je jedním z hlavních center istanbulské židovské komunity a která byla v letech 1986 a 2003 terčem teroristických útoků.
Istanbul nemá moderní hudební sál jako třeba Paříž nebo Hamburk, ale mnozí si cení akustiky jeho historických budov. Zvláště kostel svaté Ireny má ideální strukturu: v tomto bývalém byzantském kostele ze 6. století, který byl přeměněn na muzeum, se mohou posluchači těšit z klasické hudby ve vynikajícím akustickém prostoru, kde klid narušují jen občas holubi.
Na Velkém bazaru zazněly arménské, latinské, židovské a turecké písně.
Yesim Gürer Oymaková sní o tom, jak se o příštích festivalech budou konat koncerty na dalších významných místech v Istanbulu, včetně koncertu "za toleranci a harmonii" v historické čtvrti Sultanahmet, kde se tyčí bývalá bazilika svaté Sofie a Modrá mešita a kde by se spojily prvky západní a orientální hudby.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.