Legendární <span>Collegium Musicum</span> zahraje po letech v Lucerně

Kultura
19. 5. 2010 12:30
Collegium Musicum 2010: Griglák, Varga, Frešo a Valihora.
Collegium Musicum 2010: Griglák, Varga, Frešo a Valihora.

Collegium Musicum 2010: Griglák, Varga, Frešo a Valihora.Legenda československého rocku Collegium Musicum dnes vystoupí ve Velkém sále pražské Lucerny. Samostatně tu naposledy zahrála před třiceti lety. Jako speciálního hosta si pozvala mladou pražskou kapelu Sunflower Caravan. Obě generačně rozdílné formace spojuje fakt, že jejich lídři hrají na Hammondovy varhany.

Collegium Musicum v Praze zahraje v sestavě s Mariánem Vargou, baskytaristou Fedorem Frešem, kytaristou Františkem Griglákem a Martinem Valihorou. Kapela se v původní sestavě sešla nejprve jednorázově kvůli festivalu Beatfest v roce 2008, zahrála si i v následujícím roce. Původního bubeníka Dušana Hájka, který se podle kapely po letech absence necítil na soustavné hraní, však nahradil mladý a zejména na jazzové scéně již známý Valihora.

Do Prahy kvarteto přijíždí s čerstvým koncertním albem Speak, Memory, doplněným o DVD, které ho zachycuje na vystoupení v bratislavském Divadle Aréna, loni v listopadu. Obě kapely uvede a na pódium pozve hudebník, publicista a moderátor Ondřej Konrád, iniciátor vůbec prvního koncertu skupiny v Praze, který se odehrál v roce 1970 v pražském Radiopaláci. Po třiceti letech prý kapela předvede minimálně dvouhodinový přůřez svými nejznámějšími skladbami.

Fero Griglák utlumil kvůli comebacku svou vlastní skupinu Fermáta.Skupina, kterou geniální varhaník Marián Varga založil už koncem šedesátých let po svém působení ve formaci Prúdy, byla pravděpodobně první a rozhodně nejvýznamnější art-rockovou formací nejen v tehdejším Československu, ale nejspíš i v celém východním bloku.

Collegium Musicum proslulo vkládáním úryvků a citacemi vážné hudby, například Dvořákovy Humoresky nebo přímo interpretacemi celých upravených děl jako v případě Korsakovovy Šeherezády. Sestava okolo Vargy se v průběhu let proměňovala a výjimkou mezi slovenskými hudebníky nebyli ani čeští muzikanti. Po listopadu 1989 už docházelo jen ke vzpomínkovým a ojedinělým vystoupením, na konci devadesátých let skupinu Varga oficiálně rozpustil.

Ačkoliv sám Varga několik let nechtěl o comebacku ani slyšet a věnoval se svým sólovým aktivitám, nakonec ho zájem publika přesvědčil. Už od prvního "popauzového" vystoupení v roce 2008, které sklidilo až nečekaně obrovský úspěch, bylo navíc jasné, že návrat měl smysl, a že magie mezi jednotlivými muzikanty opět funguje.

Foto: Joe's Garage    

Autor: - ako -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ