Uherské Hradiště
Letní filmová škola představuje zahraniční tvorbu Jiřího Voskovce
01.08.2018 19:00
Festivalová sekce Češi v zahraničí představuje na letošní Letní filmové škole (LFŠ) v Uherském Hradišti tvorbu herce a scénáristy Jiřího Voskovce. Po emigraci z Československa se v 50. letech prosadil v americké kinematografii. V USA hrál v desítkách filmů. Návštěvníci LFŠ ve středu mohli zhlédnout sci-fi snímek 27. den z roku 1957, ve kterém ztvárnil Voskovec jednu z hlavních rolí. Je inspirován úspěšným románem, který je však oproti filmu umírněnější, řekl ve středu v úvodu k snímku dramaturg Jan Jendřejek.
Voskovec ve snímku představuje německého profesora, který je unesen mimozemšťany a jako jeden z pětice vyvolených obdarován záhadnou zbraní hromadného ničení. V časovém limitu 27 dní musí rozluštit její tajemství. Sám Voskovec však zmíněný film neměl rád. V dopise svému kolegovi z Osvobozeného divadla Janu Werichovi napsal, že se o něm nikdo nemůže zmiňovat seriózně. Voskovec snímek dokonce označil za blbý, komický a bezvýznamný. "Tehdy nemohl vědět, že jde o jednu z největších rolí v kinofilmu, které kdy měl," uvedl Jendřejek.
Sci-fi filmy podle něj zažily právě v 50. letech ohromný boom. Kasovní trháky se z nich však staly až později. 27. den považuje Jendřejek za klasické béčkové sci-fi. "Nemá žádné velké efekty, je zaměřený na psychologii postav. Film hodně využíval červenou barvu, která symbolizuje spíše strach z východního bloku než z mimozemšťanů," uvedl Jendřejek.
V období první republiky se Voskovec proslavil především svým působením v Osvobozeném divadle s Werichem a Jaroslavem Ježkem. Za druhé světové války žil v emigraci v USA, kam se v roce 1950 vrátil. Kvůli podezření, že je sympatizantem komunismu, však musel strávit téměř rok v internaci. Podle hlavního dramaturga LFŠ Jana Jílka se mu ale postupně podařilo za mořem etablovat, především jako herci. "Svou nejzásadnější americkou roli získal v ikonickém filmu Dvanáct rozhněvaných mužů Sidneyho Lumeta. Samozřejmě tenhle film hrajeme," řekl Jílek.
Návštěvníci LFŠ budou moci zhlédnout i další snímky, v nichž Voskovec hrál. Půjde například o filmy Strýček Váňa, Špión, který přišel z chladu nebo polodokument Byl jsem obviněn mapující umělcovy těžké začátky v USA. "Zase to budou zajímavé věci, které diváci úplně neznají. Uvidí Voskovce úplně jinak, než ho znají z domácích prací a ze spolupráce především s Werichem," doplnil Jílek.
Tvorbu českých herců, režisérů nebo kameramanů působících v zahraničí představuje LFŠ dlouhodobě. V uplynulých letech se sekce věnovala například dílům režisérů Vojtěcha Jasného, Ivana Passera nebo Františka Čápa. Veškeré informace o programu festivalu, který potrvá do neděle, jsou k dispozici na webu www.lfs.cz.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.