O českou klasickou hudbu je v Číně velký zájem

Kultura
27. 3. 2016 18:35
Česká filharmonie před Rudolfinem.
Česká filharmonie před Rudolfinem.

O českou klasickou hudbu je v současné době v Číně velký zájem. Seznam navštěvovaných měst proto plánuje rozšířit například Česká filharmonie (ČF), loni výraznou stopu v Číně zanechali čeští klavíristé, Komorní filharmonie Pardubice a soubor Boni pueri. V nejlidnatější zemi světa je zájem také o české hudební nástroje.

Česká filharmonie byla v Číně poprvé v roce 1959 v rámci své tříměsíční cesty po třech kontinentech. Do Číny se chystá i v následující sezoně.

"O českou klasickou hudbu je v Číně mimořádný zájem. A protože Česká filharmonie v čele s dirigentem Jiřím Bělohlávkem je pro Číňany logicky jejím hlavním reprezentantem, opakují se pozvání do země v poslední době každoročně. Zatímco dříve hrál orchestr většinou pouze v Pekingu, Šanghaji nebo Kantonu, dnes nás zvou i do Wu-chanu, Ču-chaje a dalších míst," řekl Robert Hanč, generální manažer ČF.

Cesty do Číny mají pro ČF také ekonomický význam. Po návratu z turné v roce 2014 generální ředitel filharmonie David Mareček potvrdil, že z čínského turné se orchestr vrátil se ziskem, zatímco například na cestu do Spojených států potřebuje dotaci.

Do Číny ale jezdí i další orchestry. Komorní filharmonie Pardubice loni absolvovala zájezd do Šanghaje. Orchestr tam byl pozván společně s chlapeckým sborem Boni pueri k účinkování na dvou koncertech. Prvnímu, který byl určen pro uzavřenou společnost, byl přítomen prezident Miloš Zeman a účastníci ekonomické části jeho delegace, nejvyšší představitelé Číny a diplomaté. Druhý koncert byl veřejný.

O prezentaci tuzemské kultury se na turné v Číně loni postaral také pianista Matyáš Novák. Mladý český talent dostal několik příslibů další spolupráce. Zájem o české pianisty je dlouhodobý. V březnu 2015 například duo Jana Chaudhuri a Igor Ardašev vyprodalo druhé největší divadlo v Číně, pekingské Poly Theatre. V Číně se prosazuje i pianistka Jitka Fowler Fraňková, která tam působila jako porotkyně soutěže Petrof International Piano Competition.

V Číně roste rovněž zájem o české hudební nástroje. Potvrdil to i mezinárodní veletrh Music China v Šanghaji, na kterém se v roce 2014 prezentovalo sedm českých společností. V Asii se daří například společnosti Petrof, pianina a klavíry této značky patří k těm, jež se do Číny dovážejí nejčastěji. O čínský trh usiluje i firma Harmonikas z Loun, která vyrábí díly do harmonik.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ