<span>Přísně tajné.</span> Jak StB sledovala Matušku

Kultura
7. 6. 2009
Státní bezpečnost sledovala Matušku téměř třicet let.
Státní bezpečnost sledovala Matušku téměř třicet let.

Matuška dráždil režim svým bohémským chováním.Vousatý bohém Waldemar Matuška získal v roce 1962 svého prvního Zlatého slavíka. A komunisti znervózněli, neboť o živelném zpěvákovi věděli svoje. V té době jej už sedm let sledovala Státní bezpečnost.

Tajná policie zdůvodnila založení Matuškova svazku v polovině padesátých let tím, že jeho dva bratři se během druhé světové války přihlásili k německé národnosti a zůstali v Německu. Třetí bratr se do NSR vystěhoval v roce 1956 po propuštění z vězení, kde byl za údajnou válečnou kolaboraci s nacisty. StB nabyla podezření, že všichni sourozenci včetně Waldemara "pracují nepřátelsky proti ČSR".

ČTĚTE TAKÉ: Waldemar Matuška zůstal svým pánem
                        Zemřel zpěvák Waldemar Matuška 

O Lolobrigidě nemluví

Když byl Matuška v roce 1956 vyloučen z karlovarského souboru Kaťuša a pak i z tamního Souboru písní a tanců, tajná policie si do svazků zapsala: "Celkovou výchovu souboru vedl západním směrem a nechtěl nacvičovat pokrokové a socialistické písně. Je obdivovatelem západního způsobu života a snažil se tomuto žití sám přizpůsobit. Jeho vystupování a jednání bylo dosti páskovské." Kdosi také udal, že měl doma na zdi portréty Beneše a Masaryka. V roce 1957 požádal Matuška s rodiči o vystěhování do západního Německa, žádost byla zamítnuta.

ČTĚTE TAKÉ: Matuška bude zpopelněn a urna uložena na Vyšehradě

Státní bezpečnost sledovala Matušku téměř třicet let.Další udavač například uvedl, že se na festivalu v Karlových Varech vyspal s italskou herečkou Lolobrigidou, ale "nerad o tom mluví", v dalším záznamu stojí: "Není schopen ukázněného chování v ČSSR a representačního chování v zahraničí. Nedoporučuje se jeho výjezd do NDR".

K TÉMATU: Matuškův pohřeb bude 18. června na Žofíně

Po Matuškově emigraci estébáci vyslýchali kdekoho. Členové kapely KTO se ve svých výpovědích snažili Matuškovi neuškodit, mluvili jen o tom, co bylo všeobecně známo. "Nikdy nechtěl zpívat v cizích jazycích. Na zájezdech v USA s odůvodněním, že ho bolejí nohy, seděl v hotelovém pokoji, pil pivo a díval se na televizi," vypověděl jeden Matuškův kolega. Méně už někteří muzikanti šetřili Olgu Matuškovou-Blechovou, která prý svého muže k emigraci přemluvila.

Pracovnice Pragokoncertu uvedla, že manželé Matuškovi "svou občanskou angažovanost" projevovali "nehonorovanými uměleckými vystoupeními (kulturními brigádami) u příležitosti oslav významných výročí podniků, institucí apod." a že pravidelně chodili i na politická školení. Vyjádřila rovněž politování nad tím, že agentura musí "z důvodu bezpředmětnosti" zničit osm tisíc plakátů.

Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné