Wagnerova opera
Štefan Margita se představí jako sympatický intrikán Loge
01.05.2019 16:37
Operní pěvec Štefan Margita za jednu ze svých životních rolí považuje poloboha Logeho ve známé opeře Richarda Wagnera Zlato Rýna. Právě v ní zazpívá 23. a 26. května v pražském Foru Karlín, kde Opera Národního divadla uvede koncertní provedení celého Zlata Rýna v podání Orchestru Státní opery. Pod taktovkou hudebního ředitele Státní opery Andrease Sebastiana Weisera se Margita představí jako "sympatický intrikán". Uznávaný tenorista to uvedl v rozhovoru pro ČTK.
"Loge u publika vyhrává v tom, že dvacet minut po začátku vstoupí na jeviště a už z něho nesleze. A pokud je výborná produkce, tak má jeho představitel možnost upoutat publikum zpěvem i hereckým výkonem," řekl Margita.
Opera pro koncertní uvedení ve Foru Karlín bude nastudována v německém originále, posluchači budou mít k dispozici české a anglické titulky. "Je to těžká staroněmčina, učil jsem se to skoro rok. Musím rozumět každému slovu, nejde to uhrát. Pokud by člověk nevěděl, o čem zpívá, nedostal by do toho emoce," sdělil Margita.
Pražské publikum se může vedle Margity těšit na zahraniční wagnerovské pěvce. Například na lotyšského basbarytonistu Egilse Silinse v roli nejvyššího boha Wotana, na německého basbarytonistu Thomase Gazheliho, nizozemského tenoristu Arnolda Bezuyena a německého basistu Christiana Hübnera. Žárlivou Wotanovu manželku Fricku zazpívá německá pěvkyně Ursula Hesse von Steinenová a roli vševědoucí bohyně Erdy přijala německá altistka Renée Morlocová. Nebudou chybět vynikající čeští sólisté - Kateřina Kněžíková, Jana Horáková Levicová, Václava Krejčí Housková a Jiří Rajniš.
"Jsou to skvělí umělci, třeba Kateřina Kněžíková je fenomenální zpěvačka, takže se na to těším," podotkl Margita, který si k dílům Wagnera dlouho hledal vztah. "Posluchač k tomu musí dospět, ale když se zaposloucháte třeba do jeho Valkýry, tak je to krása," konstatoval.
Moderním úpravám se nebrání
Roli Logeho ve Zlatu Rýna hrál a zpíval košický rodák už v Lisabonu, San Franciscu, Mnichově, Amsterdamu, Houstonu, Chicagu a v newyorské Metropolitní opeře. Za nejhorší produkci považuje provedení v Houstonu před pěti lety, kdy se musel za několik dní naučit jezdit na elektrické dvojkolce segway. "Když jsem přišel na první zkoušku, myslel jsem, že na tom někdo přijel do divadla. Pak jsem se dozvěděl, že na segway budu celý večer jezdit já. Moc se mi to nelíbilo a ani lidé tuhle produkci nijak nadšeně nepřijali," sdělil.
Margita přitom není jednoznačným odpůrcem moderních úprav oper. "Pokud to má hlavu a patu a je dobrý režisér, tak to beru. Ale zažil jsem moderny, na které se nedalo dívat, jako byla třeba Rusalka v Mnichově," prohlásil.
Před více než 30 lety Margita zvítězil na Mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro a získal angažmá v opeře Národního divadla v Praze. V této době (1987-1991) byl současně sólistou vídeňské Volksoper. V roce 1992 přešel do stálého angažmá ve Státní opeře Praha, kde působil do roku 1994. Vystupuje převážně v zahraničí, zpíval v nejslavnějších operních domech. Letos už účinkoval v Janáčkově opeře Z mrtvého domu ve francouzském Lyonu a poprvé ztvárnil braniborského kurfiřta Friedricha Wilhelma v opeře Hanse Wernera Henzeho Princ z Homburgu ve stuttgartské Státní opeře. Nedávno svými alby Mapa lásky, X-mas a Melancholie dokázal, že se nebrání hudbě jiných žánrů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.