Unikátní cennost
Varhanám v Jablonci hrozí zánik, na opravu se shánějí miliony
18.01.2018 07:35
Kompletní rekonstrukci potřebují jedny z největších koncertních varhan v republice, které se nacházejí v kostele Nejsvětějšího srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou. Jinak jim hrozí zánik. O jejich záchranu usiluje nová nadace. Na opravu je potřeba sehnat zhruba šest milionů korun. Za měsíc od vypsání sbírky se podařilo získat už skoro 200 tisíc korun, řekla zakladatelka nadace a jablonecká lékařka Irena Kreislová.
"Varhany jsou velmi unikátní a historicky cenné. Jejich kvalit dosahuje jen několik podobně výjimečných nástrojů v republice," uvedla Kreislová. Pomoc nadaci podle ní přislíbily město i Liberecký kraj.
Třímanuálový pneumatický nástroj se 43 hlavními a mnoha vedlejšími rejstříky je vybaven více než 2800 píšťalami o délce od několika centimetrů až po několikametrové. "Na první pohled vypadají hezky. Stroj uvnitř i konstrukční skříně jsou ale hodně napadené červotočem. Jsou tam i kusy, kde prostrčíte do dřeva prst," uvedl varhanář Bohumil Žloutek, jehož firma se o ladění a údržbu nástroje stará.
Varhany jsou v kostele na Horním náměstí od roku 1932, do dneška neprošly žádnou zásadní rekonstrukcí. "Pokud by se oprava nedělala, tak bych tomu nástroji dával 15 až 20 let," odhadl organolog a kampanolog litoměřické diecéze Radek Rejšek.
Už nyní podle Žloutka varhany vykazují poruchy, které jsou neodstranitelné. "Sice v té velikosti nástroje zatím málokdo poznal, že něco nehraje, ale problémy nenápadně přibývají," uvedl. Varhany opravit na místě není možné, jedinou možností k záchraně je jejich kompletní demontáž. "Potřeba je celý nástroj rozebrat, převézt do radiační komory, ozářit všechny díly, ošetřit, vyspravit," nastínil varhanář. Odhaduje, že práce na obnově varhan by trvaly zhruba dva roky. Cílem nadace je začít příští rok po Velikonocích.
Na rekonstrukci varhan lze přispět zatím v rámci sbírky, připravuje se také možnost adoptovat konkrétní varhanní píšťalu. "Pokud se varhany podaří zachránit, tak Jablonec získá velmi zajímavý koncertní nástroj, který bude určitě lákat i přitahovat i zahraniční varhaníky," řekl Rejšek.
Varhany jsou v kostele, který byl postaven podle návrhu architekta Josefa Zascheho. Cihlový trojlodní obdélníkový objekt s příčnou lodí je kulturní památkou. Nástroj je umístěný na zadní straně kůru v západním průčelí kostela a téměř vyplňuje širokou klenbu o rozpětí osmi metrů. Podle Rejška patří varhany mezi zvukově nejbohatší v litoměřické diecézi, jež zasahuje do pěti krajů. "Jsou jedinečnou památkou v kontextu celého kostela, celého prostoru, ať už z hlediska výtvarného řešení, tak i z hlediska zvukového. Je to naprosto plnohodnotný koncertní nástroj, který snese nejpřísnější měřítka kladená na koncertní nástroje," dodal.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.