Vzpomínka na <span>zázračné dětství</span> Michaela Jacksona

Kultura
31. 7. 2009 15:02
The Motown Years
The Motown Years

Michael Jackson & Jackson 5: The Motown YearsSmrt Michaela Jacksona katapultovala do hitparád skoro celý zpěvákův katalog. Včetně nahrávek pořízených v útlém věku pro prestižní vydavatelství Motown.

Trojalbum Michael Jackson & Jackson 5: The Motown Years vyšlo již loni u příležitosti oslav 50. výročí založení Motown Record Company, nejen pro „černou" Ameriku kultovního vydavatelství zaměřeného původně na rhythm and blues a soul. Nejde tedy o obvyklý účelově sestavený, mrchožroutský posmrtný výběr, byť firmě se nesporně hodilo, že má desku zrovna na trhu a může odstartovat novou vlnu propagace 3CD.

Výběr zachycuje „dětské až pubertální" nahrávky Michaela Jacksona, pořízené jak v rámci sourozenecké kapely Jackson 5 (CD1 a 2), tak pro první, paralelně vydávané sólové nahrávky (CD3). Umožňuje udělat si obrázek o ranném uměleckém vývoji zpěváka.

Rodinný klan Jacksonů se upsal Motownu po odchodu od firmičky Steeltown v roce 1968 a v roce 1975 odešel pod křídla mocnější firmy CBS (dnešní Sony Music). Kompilace zachycuje vše podstatné z motownského období, od prvního singlového hitu Jackson 5 I Want You Back (1969) po písně ze čtvrtého Michaelova sólového alba Forever, Michael (1975). Nechybí zásadní singly Jackson 5 jako „školácký bubblegum" ABC či I‘ll Be There (oba z roku 1970). Pro Jacksonovu sólovu kariéru byly podstatné písně Got To Be There (1971), Ben (1972) či soulová perlička We‘re Almost There (1975), dokumentující Michaelovo vyzrávání a naznačující další muzikantskou cestu.

Žánrově samozřejmě nelze od nahrávek pro Motown čekat příliš velkou podobnost s pozdějšími Jacksonovými výboji. V době prvního nahrávání pro Motown bylo Michaelovi, nejmladšímu z Jackson 5, deset let. Repertoár zahrnoval na nejmladší publikum zaměřený, době poplatný černý pop a později teprve rodící se disco jako v případě singlů Dancing Machine (1973) a I Am Love (1974). Fanoušky, kteří registrují Michaela Jacksona až od Thrilleru (1982), by mohl jeho dětský hlásek a „archaický" sound písní překvapit.

Drezúra dětské hvězdy

Uvědomíme-li si počet nahrávek, které Michael sólově i s Jackon 5 pro Motown pořídil, je jasné, že co do kvantity jde o jeho nejplodnější období. Zároveň vytane i představa o rodinné drezůře, která chtěla z talentovaných dětí vychovat hvězdy málem za každou cenu.

The Jackson FiveMichaelova seriózní kariéra navíc nezačala v deseti u Motownu. Období zaznamenanému na 3CD předcházel kolotoč koncertů, do kterého se Michael zapojil jako doprovodný vokalista a tanečník už v pěti (!) letech a od osmi zpíval sólo. Náročné šňůry přitom zahrnovaly vymetání každé štace, která umožňovala výdělek či zviditelnění u publika. Včetně vystoupení ve striptýzových barech.

Michael bezesporu byl tzv. zázračným dítětem, projevujícím už od útlého věku ohromné nadání. Není žádným problémem dodržet i v recenzích zásadu o mrtvých jen dobře. Po řemeslné stránce nelze muzice vytknout nic. Zároveň však tyhle písničky dokumentují osud kluka, o kterém rozhodovali jiní a který sice opravdu odmala chtěl být slavným zpěvákem, ale možná mu nikdo neukázal jiné cesty. Kluka, který si kvůli zápřahu v káře šoubyzynsu ani v dětství neužil moc legrace a těžko mohl získat ponětí o normálním světě. A z toho jde vážně smutek.

Michael Jackson & Jackson 5: The Motown Years
3CD, Motown/Universal Music, 64:07, 57:23 + 55:31 min.

Foto: Motown/Universal Music

Další čtení

Turisté našli v lese u Dvora Králové zlatý poklad za miliony. Odevzdali ho muzeu

Kultura
25. 4. 2025

Vyšehradského mostu se zastalo UNESCO. Žádné bourání, ale oprava, radí Praze

Kultura
25. 4. 2025

Hlavním vítězem cen Magnesia Litera 2025 se staly Hlaučovy Letnice

Kultura
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ