Nová kniha
Autor tajemství. Vyšla Kunderova biografie k jeho devadesátinám
01.04.2019 18:13
Ve Francii vyšla k devadesátinám spisovatele Milana Kundery biografie, jejímž autorem je francouzský novinář a muzikolog Jean-Dominique Brierre. Osobní svědectví rodáka z Brna, jenž se straní veřejnosti i médií, ale Brierre nezískal, musel tedy při psaní vycházet pouze z Kunderova díla, hrstky publikovaných rozhovorů a svědectví Kunderových přátel. Autor životopisů Boba Dylana nebo Leonarda Cohena označuje Kunderovo dílo za polyfonické.
"Narodil jsem se prvního apríla. To má svůj metafyzický význam," zní citace z rozhovoru Antonína J. Liehma s Kunderou, která knihu Milan Kundera, une vie d'écrivain (Milan Kundera, život spisovatele) otevírá. Životopis vyšel těsně před Kunderovými 90. narozeninami.
Brierre vykládá milníky Kunderova života i základní témata jeho díla skrze analýzu historických událostí, společenského kontextu, autorovy tvorby a jeho literárních a filozofických kořenů. Důsledně se však vyhýbá čistě biografické perspektivě, kterou sám Kundera odmítá.
Autor zasazuje Kunderovu intelektuální, politickou a literární dráhu do historických souvislostí, od komunistického převratu roku 1948 přes sovětskou okupaci roku 1968 a sametovou revoluci roku 1989 až po současnost. V závěru knihy věnuje jednu kapitolu aféře, kterou roku 2008 vyvolal článek o údajném Kunderově udavačství publikovaný v týdeníku Respekt.
Mohlo by se zdát, že tento historický kontext je určen v první řadě francouzskému čtenáři, který není dopodrobna obeznámen s československými moderními dějinami. Brierreův úhel pohledu ale nabízí českému čtenáři důležitý odstup, zprostředkovává mnoho česky nedostupných či dosud nepublikovaných dokumentů a svědectví a především propojuje československý kontext s francouzským, což je pro pochopení žijící legendy světové literatury neopominutelné.
Brierre Kunderu vyobrazuje jako autora tajemství a paradoxu a velmi srozumitelně osvětluje tak složitá témata, jakými jsou exil a nemožnost návratu nebo důvody Kunderovy radikální diskrétnosti.
Mezi ty, kteří autorovi poskytli rozhovor a významně tak přispěli k autentičnosti knihy, patří například filozof Alain Finkielkraut, Kunderův dvorní překladatel François Kérel nebo blízký přítel, literární kritik a publicista Antonín J. Liehm. Výsledkem je výtečně dokumentovaná biografie, opatřená poznámkovým aparátem a jmenným rejstříkem.
V duchu Kunderovy diskrétnosti a premisy, že podstatné je dílo a nikoliv autor, se ani v Paříži žádné velké oslavy jeho jubilea nekonají. České centrum si jej připomene hudebně-literárním večerem nazvaným To není žert se čtením z knihy Život je jinde.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.