Známý vynálezce
Biografii da Vinciho poskládal autor z géniových deníků
10.11.2018 22:14
Walter Isaacson při psaní biografie Leonardo da Vinci vycházel z více než 7200 stran dodnes zachovaných deníkových záznamů renesančního génia. Na stránkách knihy, která v českém překladu Tomáše Jeníka vychází v těchto dnech, autor připomíná, že tento malíř, architekt, vynálezce, přírodovědec a spisovatel nebyl žádnou nadpozemsky nadanou bytostí. V jeho realistickém obrazu ukazuje, že da Vinciho genialita vycházela z dovedností, jakými jsou zvídavost, ctižádost, silná vůle, bedlivé pozorování nebo hravá představivost.
Isaacson, oceňovaný americký spisovatel bestsellerů o životě Steva Jobse nebo Alberta Einsteina, ve svém novém díle vedle deníků využil také nejnovější poznatky o životě a díle. V příběhu propojil životní peripetie, uměleckou a vědeckou tvorbu proslulého renesančního muže.
"Číst tento nádherný životopis Leonarda da Vinciho je jako podniknout výpravu životem a dílem jedné z nejúžasnějších lidských bytostí všech dob ve společnosti toho nejpoutavějšího, nejinformovanějšího a nejbystřejšího myslitelného průvodce. Z těchto stránek si odnesete obrovské množství vědomostí," uvedl americký spisovatel a nositel Pulitzerovy ceny David McCullough.
Výpravná publikace přináší také 112 stran barevných příloh s ukázkami da Vinciho obrazů nebo nákresů jeho vynálezů. Autor nejslavnějšího obrazu všech dob, portrétu zvaného Mona Lisa, je zde ukázán také jako chybující a výstřední osobnost.
"Od Leonarda se můžeme tolik naučit! Jeho schopnost spojovat umění, vědu, techniku, humanitní vědy a představivost zůstává spolehlivým receptem na tvořivost. A totéž platí o lehkosti, s jakou bral to, že nikdy tak docela nezapadá: nemanželský syn, gay, vegetarián, levák, věčně roztěkaný a občas heretik. A především Leonardova neutuchající zvídavost a experimentování by nám měly připomínat, jak je důležité sobě i svým dětem vštípit nejen touhu vědomosti přijímat, ale také ochotu o nich pochybovat - musíme být vynalézaví a, jako nadaní podivíni a rebelové v jakékoliv době, myslet jinak," konstatuje v úvodu své knihy Isaacson.
Americký novinář a spisovatel Isaacson byl v minulosti ředitelem zpravodajské televize CNN a editorem časopisu Time. Svou kariéru začal jako novinář v londýnských Sunday Times. Žije ve Washingtonu, D.C., kde je generálním ředitelem amerického nezávislého think-tanku Aspen Institute, který se dlouhodobě věnuje podpoře politiky založené na hodnotách, myšlenkách a ideálech dobré společnosti. Jeho úspěšný oficiální životopis Steva Jobse vyšel česky před sedmi lety.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.