Vědecký deník Leonarda da Vinci, takzvaný Leicesterský rukopis (Codex Leicester), zapůjčí jeho nynější majitel Bill Gates florentské galerii Uffizi. Informovala o tom agentura ANSA. Záznamy renesančního génia zde budou vystaveny od října příštího roku do ledna 2019. Téhož roku uplyne 500 let od smrti toskánského rodáka. Spoluzakladatel firmy Microsoft za knihu v roce 1994 zaplatil 30,8 milionu dolarů (nyní 657 milionů Kč).
Leonardovy zápisky se do Itálie vracejí na základě dohody, "na níž jsme intenzivně pracovali od roku 2015, kdy byl rukopis vystaven v Minneapolisu", uvedl ředitel galerie Uffizi Eike Schmidt. Naposledy byl deník v Itálii vystaven v roce 1995.
Kodex, jenž vznikl asi v letech 1506 až 1510, je pojmenován podle Thomase Cokea, pozdějšího hraběte z Leicesteru, který jej koupil v roce 1717. Z jeho pozůstalosti ho v roce 1980 získal americký podnikatel Armand Hammer, který jej přejmenoval na Codex Hammer. Původní název vrátil Leonardovu zápisníku v roce 1994 Gates. Ze 30 vědeckých deníků Leonarda da Vinci je Leicesterský rukopis patrně nejznámější.
Rukopis umožňuje nahlédnout do zvídavé mysli renesančního umělce, vědce a myslitele. Skládá se ze 72 rukou psaných stran vázaných v červené kůži a obsahuje 360 nákresů, jež ilustrují Leonardovy pokusy na poli hydrauliky, geologie, paleontologie, mechaniky a astronomie. Renesanční vědec ve svém deníku navrhnul i věci na svou dobu nevídané: ponorku a skafandr.
Leonardo v zápiscích například vysvětluje, proč můžeme najít zkameněliny ve vysokých polohách. Měl za to, že hory dříve utvářely mořské dno a teprve později se postupně vyzdvihly.
Dominantním tématem Leicesterského rukopisu jsou záznamy pozorování pohybu vody. Z toho, jak voda při toku reaguje na různé překážky, odvodil renesanční vědec doporučení uplatňovaná při stavbě mostů a také rady, jak předcházet erozi.