Brusel včera spustil kampaň, která by měla oslovit jednotlivé státy a vyzvat je k přehodnocení a standardizaci autorských zákonů jednotlivých členských zemí. Vede je k tomu především pokrok internetové služby Google Books, která již nabízí na deset miliónů volně přístupných digitalizovaných knih nebo jejich částí.
ČTĚTE TAKÉ: Google a „ukradená" knihovna nového tisíciletí
Proti ambicióznímu projektu společnosti Google protestují zejména francouzské a německé vlády a velcí evropští vydavatelé knih. Stěžují si, že počínání společnosti, která údajně skenováním titulů bez schválení autorů porušuje jejich autorská práva a zákony zmíněných zemí. Na druhé straně názorového spektra se ozývají hlasy, které se obávají, že by Evropská unie kvůli své neflexibilitě mohla v nabídce digitalizovaných knih zaostat za Spojenými státy. Význam projektu i rozhodnutí EU obhajuje i společnost Google.
Co stát, to jiný autorský zákon
Zatímco se Google v říjnu loňského roku mimosoudně dohodl s poškozenými americkými autory, situace ohledně digitalizace knih v EU je stále zmatená. Každá země má vlastní systém upravující duševní vlastnictví, které podle Evropské komise komplikuje sublimaci knižního trhu a internetu. "Musíme se pořádně podívat na systém copyrightů, který máme dnes v Evropě," uvádí ve své zprávě evropští komisaři. Zároveň nastolují řadu otázek, na něž budou před dalším krokem hledat odpověď: "Je současný rámec stále vhodný pro digitální věk? Může současné nastavení pravidel umožnit evropským spotřebitelům přístup k digitalizovaným knihám? Budou taková pravidla garantovat spravedlivou odměnu pro autory?"
ČTĚTE TAKÉ: Čeští nakladatelé se bojí Googlu
Řešení je podle komisařů jednoznačné; Evropa by se měla snažit konkurovat projektu Googlu skrze reformu autorských práv a veřejně-soukromá partnerství, která by urychlila digitalizaci knih. Google Books se může v budoucnu postavit evropský projek Europeana, v jehož rámci vznikly už čtyři milióny digitálních kopií evropských publikací. Oproti Google Books má Europeana jednu výhodu. Je financována z veřejných zdrojů, a nehrozí tak, že by databáze knih v budoucnu sloužila ke komerčním účelům.
Google: Najděte nám konkurenci
Rozhodnutí Evropské komise Google schvaluje. "Chceme, aby se do této sféry byznysu dostali i další lidé," uvedl hlavní vývojář služby Google Books Daniel Clancy: "Jeden poskytovatel je lepší než žádný. Ale více poskytovatelů je lepších než jeden." Společnost se navíc chystá odzbrojit námitky EU dvěma ústupky. Prvním je nabídka stálé evropské reprezentace v organizaci Books Right Registry, která dohlíží nad projektem, druhým pak slib, že Google do své databáze nezařadí evropské knihy, které jsou chráněné autorským zákonem a zároveň jsou k dispozici na pultech knihkupectví.
Foto: ČTK, Týden