Prestižní ocenění
Indický ekonom Sen dostane mírovou cenu německých knihkupců
17.06.2020 12:29
Mírovou cenu německých knihkupců letos dostane 86letý indický ekonom a filosof Amartja Sen. Oznámil to podle agentury DPA ve Frankfurtu nad Mohanem nadační fond ceny. Sen je laureátem Nobelovy ceny za ekonomii z roku 1998 a patří mezi přední myslitele v otázkách globální sociální spravedlnosti.
Prestižní cenu dotovanou 25 tisíci eury (téměř 664 tisíc korun) dostávají osobnosti, jež přispěly k uskutečňování mírové myšlenky v literatuře, vědě nebo umění.
Podle frankfurtské nadační rady se Sen už desítky let zabývá otázkami globální spravedlnosti a jeho práce přispívají k boji proti sociální nespravedlnosti. Dnes jsou podle rady relevantnější než kdykoli předtím.
Mezi nejdůležitější Senovy požadavky patří neměřit společenský blahobyt pouze ekonomickým růstem, ale vždy také možnostmi rozvoje právě těch nejslabších, zdůvodnila výběr oceněné osobnosti předsedkyně rady a burzovního spolku německých knihkupců Karin Schmidtová-Friderichsová.
"Jeho inspirující dílo je výzvou k podpoře kultury politických rozhodnutí, která určuje odpovědnost vůči ostatním a která nikomu neupírá právo na spolurozhodování a nezávislost," řekla Schmidtová-Friderichsová.
Mírovou cenu uděluje spolek německých knihkupců od roku 1950. Mezi laureáty jsou například teolog a lékař Albert Schweitzer, spisovatel Hermann Hesse, filosofové Karl Jaspers a Ernst Bloch či spisovatelka Astrid Lindgrenová. V roce 1989 ji získal ještě jako disident i Václav Havel. Loni ji dostal brazilský fotograf Sebastiao Salgado.
Slavnostní předání ceny se koná vždy na závěr Frankfurtského knižního veletrhu, což bude letos 18. října.
Sen se narodil v roce 1933 v Západním Bengálsku, ale žije v USA. Jeho vědecké práce, v nichž kombinuje hospodářské a filozofické učení, přinesly nový pohled na pohromy postihující nejchudší sociální skupiny. Své poznatky shrnul do své neznámější knihy Chudoba a hladomor: Esej o nároku a nedostatku, která vyšla v roce 1981.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.