Minulý týden sice v anglosaských zemích vyšla novinka od Dana Browna, její český překlad však bude hotový až v únoru. Do té doby musejí fanoušci thrillerů s historickou zápletkou vzít zavděk nápodobami.
Například románem skotského spisovatele s italským příjmením Scotta Marianiho Alchymistovo tajemství. Pátrá se tu po formuli na elixír života, jehož síla by mohla zachránit život jednomu těžce nemocnému dítěti. Autorem tajné a lidstvu dosud neznámé formule by měl být slavný alchymista Fulcanelli a kromě hlavního hrdiny po ní pátrají i mnozí padouši včetně jakéhosi katolického uskupení nazvaného Gladius Domini. Děj se odehrává v Paříži a v katarských pevnostech na jihu Francie. Mariani se evidentně snaží co nejvíc přiblížit Šifře mistra Leonarda, jen hlavního hrdinu má trochu odlišného.
A těžko říci, zda to může být k dobru věci: Ben Hope je totiž bývalým příslušníkem elitních vojenských jednotek SAS, tudíž namísto luštění tajných kódů mu jde lépe střílení a boxování. Naštěstí má s sebou americkou odbornici, která historické hádanky luští za něj.Pro nakladatelství Domino knihu přeložila Klára Míčková, na cestě je i další Hopeův příběh, v němž pátrá po vrazích svého kamaráda a tajemství smrti Wolfganga Amadea Mozarta...
Drsná škola
Než hrdinové thrillerů začali pátrat po templářích, zednářích a alchymistech, stačily jim gangsteři a nějaké ty fatální ženy. Z americké detektivní drsné školy znají čtenáři dobře Dashiella Hammetta a Raymonda Chaldnera, méně už jiného velmi populárního tvůrce, jehož příběhy bývají považovány za triviálnější a příliš násilnické (nad tím se dnešní čtenáři smějí).
Mickey Spillane byl socialistickými cenzory považován za autora příliš „americky" pokleslého, takže tu první knihy vyšly až čtyřicet let od svého prvního vydání. Ale ani tak to nebylo mnoho, pouze šest románů ze série o Mikeu Hammerovi. Nakladatelství Plus (dceřinný podnik Albatrosu) nyní vydalo Spillaneho Dlouhé čekání (překlad Pavel Medek), autorův trochu příznivěji přijatý román, v němž navíc Mike Hammer nefiguruje; což ovšem neznamená, že by Spillane nějak slevoval ze svého akčního stylu.
Strašidla a výlety
Záhad máme dost i na našem území, byť mnohé z nich jsou jen drobnými lidovými legendami a rozhodně nemají formát, jaký by mohl být použit do ambiciózního thrilleru. Nejoblíbenější jsou pověsti o různých strašidlech, čehož ve své sérii 50 rodinných výletů s oblibou využívá nakladatelství Ikar. V posledním přírůstku se autoři Petr David a Vladimír Soukup vydávají do českých měst a hledají zde či v jejich bezprostředním okolí nějaké ty duchy a nadpřirozené bytosti. Místy trochu nepřesvědčivé legendy jsou ovšem hlavně záminkou k dobře ošetřeným tipům na rodinné výlety: je tu mapka s obrázky, údaje o místních atrakcích (včetně sezónních) i o jejich otevírací době.
Pravidelný informativní text o knižních novinkách nemá recenzní charakter a ani výběr titulů není doporučující.
Foto: Archiv nakladatelství