Philippe Lançon
Literární cenu Femina obdržel přeživší z Charlie Hebdo
05.11.2018 16:02
Francouzskou literární cenu Femina obdržel Philippe Lançon, který v roce 2015 přežil teroristický útok na satirický časopis Charlie Hebdo. Ocenění získal za román Le Lambeau (Cár), informoval list Le Monde. Lançona osudného dne zasáhla kulka do brady a odtrhla mu spodní část obličeje - na tu také odkazuje název románu. Vedle atentátu a jemu předcházejících dní spisovatel v knize líčí zejména svou následnou desetiměsíční hospitalizaci.
Útoku samému autor věnoval 60 stran ze zhruba pěti set. "Zahýbal jsem jazykem v puse a všude cítil úlomky zubů," píše. "Později jsem se dozvěděl, že v redakčním sále byla kaluž krve (...), i když jsem v ní ležel, neviděl jsem ji," líčí kritické chvíle.
Většinu knihy ale Lançon věnoval času strávenému po útoku v nemocnicích, v nichž mu lékaři 17 zákroky rekonstruovali obličej. Autor si všímá každodennosti, jednotlivých operací, reakcí rodiny a přátel. Na stránkách knihy se objevuje lékařka Chloé, která se stane jeho osudovou ženou, policisté, již mu byli přiděleni jako ochranka, a bratr.
Autor sám sebe přirovnává k invalidům, kteří během první světové války utrpěli rozsáhlá zranění obličeje a sami sebe cynicky nazývali "rozbité držky" ("les gueules cassées").
Vzhledem k rozsáhlým zraněním a nezvykle dlouhé době v nemocnicích se Lançon dobře obeznámil s lékařskou terminologií a postupy, píše Le Monde. Otevřeně popisuje četná příkoří, která musel podstoupit, a jak se znovu musel učit dříve samozřejmé věci, například mluvit a jíst. Neskrývá obavy ze dne, kdy bude muset z nemocnice, kde se cítí bezpečný, vrátit do reálného světa.
Román se uzavírá 13. listopadu 2015, kdy při šesti teroristických útocích v Paříži zahynulo 129 lidí, jeden člověk zemřel později v nemocnici. Tři sta padesát lidí bylo zraněno, zemřelo i sedm atentátníků. Teroristé stříleli v klubu Bataclan a na několika místech v centru metropole. K útoku se přihlásil Islámský stát (IS).
Philippe Lançon byl v tu chvíli v New Yorku. "Cítil jsem, že všechno začíná znovu, anebo přesněji pokračuje - ve mně i okolo mě..," napsal v reakci.
V pařížském sídle časopisu Charlie Hebdo dva francouzští islamisté před bezmála čtyřmi lety, 7. ledna 2015, povraždili 12 lidí včetně osmi karikaturistů a redaktorů. Útočníci tvrdili, že tak chtěli potrestat Charlie Hebdo za jeho karikatury proroka Mohameda. Nejen podle radikálních muslimů tím list urážel jejich víru.
Knihy, respektive komiksy, o útoku dosud vydali ještě dva přeživší z redakce: populární karikaturista Rénald Luzier, přezdívaný Luz, knihu Catharsis (Katarze, 2015) a Catherine Meurisseová komiks La Légèreté (Lehkost, 2016).
Femina je francouzské literární ocenění udělované od roku 1904, kdy ho vytvořilo 22 přispěvatelů časopisu Femina (dřívější název časopisu zněl La Vie heureuse). Cena se uděluje každoročně. Porotu tvoří pouze ženy, cenu ale mohou získat i muži. Ceny jsou především čestným ohodnocením a nenesou s sebou žádnou finanční odměnu, laureátům ale zpravidla zajišťují dobrý prodej jejich děl.
Cenami Femina začíná každoroční krátké období udělování literárních cen ve Francii. Vyvrcholí už příští týden oznámením laureáta té nejprestižnější, Goncourtovy ceny.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.